ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین یک جایگزین تقریبا نامرئی برای بریس های ارتودنسی ثابت است که به بسیاری از افراد کمک می کند دندان های صافی را که همیشه می خواستند بدست آورند. این سیستم نوآورانه از ترازهای پلاستیکی قابل جابجایی و شفافی استفاده می‌کند که به صورت سفارشی برای دندان‌های شما ساخته می شوند که به تدریج آن‌ها را به موقعیت‌های دلخواه منتقل می‌کنند. برای مشاهده قیمت ارتودنسی نامرئی روی لینک آبی کلیک کنید. 

ارتودنسی نامرئی

اهمیت ارتودنسی نامرئی

دندان های کج یا نامرتب نه تنها ظاهر ناخوشایندی دارند، بلکه می توانند تمیز کردن دندان ها را نیز دشوار کنند. دندان هایی که به درستی تمیز نمی شوند در نهایت می توانند به بیماری پریودنتال مبتلا شوند. این باعث آسیب لثه و استخوان و همچنین از دست دادن دندان می شود. استفاده از بریس های دندانی راهی برای تراز مناسب دندان ها است. با این حال، بریس‌های معمولی جذابیت کمتری دارند، تاحدودی باعث ایجاد ناراحتی می شوند و نصب آن‌ها ممکن است دردناک باشد. بزرگسالان کمتر علاقه دارند از بریس های ارتودنسی ثابت استفاده کنند. در عوض آنها می توانند از درمان با ارتودنسی نامرئی لذت ببرند. ارتودنسی نامرئی یک جایگزین عالی برای ارتودنسی ثابت است.

طول درمان ارتودنسی نامرئی

بریس های نامرئی، مانند هر نوع درمان ارتودنسی دیگری، با فشار دادن ملایم دندان های شما آنها را به موقعیت های جدید و به خوبی تراز شده هدایت می کنند. با گذشت زمان، الاینرهای ارتودنسی نامرئی، دندان های شما را صاف می کنند و فاصله بین دندان ها را از بین می برند. بر خلاف بریس‌ها، که همیشه روی فشار دادن و کشیدن دندان‌های شما به موقعیت صحیح کار می‌کنند، بریس‌های نامرئی فقط زمانی به طور فعال عمل می‌کنند که الاینرها روی دندان های شما قرار داشته باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند که ۲۰ الی ۲۲ ساعت در روز از الاینرهای خود استفاده کنید و فقط برای خوردن و آشامیدن یا تمیز کردن، آنها را بیرون بیاورید. اگر از این توصیه پیروی کنید، می توانید انتظار تغییر سریع و کامل درمان خود را در حدود ۱۲ ماه داشته باشید. این زمان تقریباً نصف زمان درمان با براکت های فلزی سنتی است.

مزایای ارتودنسی نامرئی

طول درمان کوتاهتر: درمان ارتودنسی نامرئی بسیار کوتاهتر از ارتودنسی سنتی است. آنها هر دو هفته یکبار تعویض می شوند در حالیکه بریس ها هر ماه نیاز به تنظیم مجدد دارند. این بدین معنا است که شما در هر فصل متوجه بهبود تراز دندان های خود خواهید شد و می توانید لبخند زیباتری داشته باشید. 

جذابیت: یک حقیقت در مورد بریس ها وجود دارد و آن این است که آنها جذابیت کمتری دارند (البته ارتودنسی رنگی و ارتودنسی سرامیکی تاحدودی زیبا هستند). زیرا داشتن مقداری فلز در دهان با چند سیم تاحدودی قدیمی به نظر می رسد. اما ارتودنسی نامرئی طراحی شیک و تقریبا نامرئی دارد. 

عدم محدودیت در خوردن و آشامیدن: خوبی ارتودنسی نامرئی این است که می توانید هر زمانی که می خواهید آنها را از دهان خارج کنید و بنابراین برخلاف ارتودنسی ثابت، در خوردن و آشامیدن هیچ چیزی محدودیت ندارید. توانایی برداشتن ترازها باعث می شود که در درمان خود آزادی عمل داشته باشید، به خصوص اگر برای انجام ورزش نیاز به برداشتن دستگاه دارید.

تعداد ویزیت کمتر: از دیگر مزایای ارتودنسی نامرئی می توان به این مورد اشاره کرد که این نوع ارتودنسی برخلاف سایر روش های ارتودنسی به مراجعات کمتری نیاز دارد. معمولا شما باید هر ۶ الی ۸ هفته با دکتر ارتودنسی خود قرار ملاقات داشته باشید.

بهداشت دهان و دندان بیشتر: از آنجایی که بریس ها هنگام خوردن و تمیز کردن قابل جداسازی از دهان هستند، بنابراین راحت تر تمیز می شوند. شما به سادگی الاینرها را در شب از دهان جدا می کنید، آنها را تمیز می کنید و سپس در دهان می گذارید. علاوه بر این می توانید نخ دندان بکشید و از بروز بیماری های دندان و لثه جلوگیری کنید.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی

بریس های سرامیکی که اغلب بریس های شفاف نامیده می شوند، ابزار ارتودنسی هستند که برای رفع مشکلات بایت و صاف کردن دندان ها استفاده می شوند. ارتودنسی سرامیکی جایگزینی شفاف و همرنگ دندان برای براکت‌های فلزی سنتی هستند. آن‌ها از براکت‌های سرامیکی تشکیل شده‌اند که معمولاً گردتر از براکت‌های فلزی هستند. آنها از نظر کاربرد، مدت زمان درمان و برداشتن آنها شبیه بریس های سنتی هستند، اما ظاهر زیباتری را برای بیمارانی که می خواهند از براکت های فلزی اجتناب کنند، ارائه می دهند.

ارتودنسی متحرک شفاف

ارتودنسی متحرک شفاف

ارتودنسی متحرک شفاف یک مجموعه ای از تراز کننده های شفاف است که به آرامی دندان های شما را در طول زمان در موقعیت مناسب قرار می دهد. متخصص ارتودنسی دندان های شما را با استفاده از یک سیستم اسکن دیجیتال، اسکن می کند و سپس تصاویر سه بعدی از دندان های شما ایجاد می کند. سپس ترازهای سفارشی ساخته شده از مواد نامرئی ایجاد می کند. این ماده شفاف و در عین حال محکم است. طراحی شفاف و متحرک این الاینرها، این درمان ارتودنسی را عملاً برای دیگران نامرئی می کند.

ارتودنسی نامرئی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

بسیاری از بیماران از بریس های لینگوال به عنوان یک گزینه محبوب برای درمان ناهنجاری های دندان و فک خود نام می برند. این نوع بریس ها می توانند مشکلات دندانی طولانی مدت یا مادام العمر را اصلاح کنند. آنها همچنین در دهان بیمار پنهان هستند و به دلیل اینکه در جلوی دندان قرار ندارند، گزینه مناسبی برای ورزشکاران یا نوازندگان برای اجرای بهتر هستند. بریس‌های لینگوال پشت دندان‌های شما قرار می‌گیرند و راهی سریع‌ برای صاف کردن دندان‌ها است. ارتودنسی لینگوال گزینه ای عالی برای بزرگسالانی است که به دنبال زیبا کردن لبخند خود بدون ظاهر بریس های سنتی هستند.

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را حل می کند؟

۱. بایت ضعیف:

هنگامی که دندان های ردیف بالا کمی جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند، به آن اوربایت می گویند. اگر دندان های ردیف پایین جلوتر از دندان های ردیف بالا باشد به آن آندربایت می گویند. هنگامی که برخی از دندان های بالا در داخل دندان های پایینی قرار بگیرند، به آن کراس بایت می گویند. اگر دهان بسته باشد و دندان های هر دو فک به هم نرسند، به آن اپن بایت می گویند. همه این نوع بایت‌های ضعیف، دندان‌ها را مستعد پوسیدگی، بیماری‌های لثه، ساییدگی و بریدگی می‌کنند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند با بازگرداندن تدریجی دندان‌ها به موقعیت ایده‌آل‌شان، به اصلاح همه این نوع بایت‌های بد کمک کند.

۲. فاصله بین دندان ها:

گاهی اوقات فاصله بیش از حد بین دو یا چند دندان وجود دارد. چنین وضعیتی جدا از اینکه یک مشکل زیبایی شناختی است، خطر ابتلا به بیماری ها و حفره های لثه را نیز افزایش می دهد. تا زمانی که این شکاف‌ها زیاد نباشند، می‌توان آن‌ها را با ارتودنسی نامرئی برطرف کرد.

معایب ارتودنسی نامرئی

بریس های نامرئی برای درمان مال اکلوژن های خفیف تا متوسط ​مناسب هستند. دندان هایی که بیش از ۲۰ درجه چرخش زیاد یا بیش از ۴۵ درجه نوک یا زاویه هستند، (یعنی بیماران که دارای فضای دندانی بزرگ یا اوربایت شدید هستند) ممکن است با ارتودنسی نامرئی نتایج مناسبی کسب نکنند و بریس های سنتی گزینه بهتری برای آنها باشد.

یکی دیگر از معایب ارتودنسی نامرئی، هزینه ارتودنسی بالاتر نسبت به سایر روش های درمانی است. این موضوع به دلیل قیمت بالاتر وسایل ارتودنسی نامرئی است. 

بیمارانی که روکش دارند ممکن است از داشتن بریس‌های نامرئی محدود شوند، زیرا اتصال این ساختارها به برخی از انواع کارهای ارتودنسی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

از آنجایی که ترازهای پلاستیکی باید محکم به دندان‌ها بچسبند تا نیروی کافی برای جابجایی آن‌ها وجود داشته باشد، شکل دندان‌ها در این نوع ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. دندان‌های کوتاه، گرد یا شدیدا نوک‌دار ممکن است به‌درستی توسط بریس‌های نامرئی اصلاح نشوند.

تمام ترمیم دندان ها باید قبل از درمان با بریس های نامرئی انجام شود، زیرا حتی یک درمان دندانی برای تغییر شکل دندان می تواند در اتصال الاینرها اختلال ایجاد کند. با این حال، اصلاحات کوچکی که بر شکل دندان تأثیر نمی گذارد ممکن است تاثیری در بریس های نامرئی نگذارد.

بیمارانی که بریج‌های دندانی دارند ممکن است نتوانند از بریس‌های نامرئی استفاده کنند زیرا آنها برای پر کردن فاصله بین دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شوند و ممکن است آسیب ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)