ارتودنسی ژله ای چیست؟

ارتودنسی ژله ای چیست؟

آیا می دانید ارتودنسی ژله ای چیست؟ ارتودنسی ژله ای یا نامرئی یکی دیگر از روش های درمان بهم ریختگی دندان ها محسوب می شود و دامنه حرکت هایی که می تواند ایجاد کند، محدود است. این ارتودنسی معمولا برای کودکان به کار گرفته می شود. در ارتودنسی متحرک نامرئی ارتودنتیست یک قالب از فک بالا و پایین بیمار تهیه می کند و بعد از آن پلاکی برای دندان های بیمار تهیه می شود.

رعایت بهداشت در این روش نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و البته این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت آسان تر است. چراکه مسواک زدن در این روش به راحتی صورت می گیرد و در نتیجه ریسک پوسیدگی دندان در این روش کاهش می یابد. در صورتی که بهم ریختگی و ناهنجاری دندان بسیار باشد، روش ارتودنسی نامرئی متحرک توصیه نمی شود و فرد بهتر است برای کسب نتیجه مطلوب و ایده آل، ارتودنسی ثابت انجام دهد. روش ارتودنسی متحرک در موارد شایعی برای حل مشکلات و ناهنجاری های استخوانی فکین در سنین رشد به کار می رود. در ادامه این مطلب شما را بیشتر با ارتودنسی ژله ای آشنا خواهیم کرد.

ارتودنسی ژله ای برای کدام ناهنجاری ها مناسب است؟

 • ازدحام یا شلوغی دندانی: در این حالت فضای فک به اندازه کافی برای دندان ها وجود ندارد.
 • وجود فاصله زیاد بین دندان ها: به علت رشد غیر عادی فک یا از دست رفتن دندان، فاصله دندانی زیاد است.
 • اوربایت: در این وضعیت دندان های بالا جلوتر از دندان های پائین قرار دارند.
 • کراس بایت: هم محور نبودن فک بالا و پایین موجب می شود یک یا چند دندان جلو یا کناری فک بالا در پشت دندان های پایین قرار بگیرد.
 • بازگشت جزئی دندان ها به حالت اولیه: پس از پایان دوره درمان ارتودنسی، دندان ها ممکن است تا حدی به حالت اولیه بازگردند.

نحوه درمان ارتودنسی ژله‌ای

ابتدا از دندان و فک بیمار قالب‌گیری می شود. سپس این قالب‌ها، به لابراتوار یا آزمایشگاه ارسال خواهد شد، تا پس از گذشتن دو تا سه هفته، پلاک ارتودنسی ژله‌ای ساخته و آماده شود. پس از آماده شدن پلاک‌های ارتودنسی، دندانپزشک آن را بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد و وضعیت قرارگیری آن را چک می‌کند. پس از این که پلاک‌های ارتودنسی به خوبی روی دندان‌ها قرار گرفت، بیمار باید پلاک ارتودنسی ژله‌ای را به مدت ۲۰ ساعت در شبانه روز بر روی دندان‌های خود قرار دهد و فقط برای شست و شوی پلاک و مسواک زدن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی از دهان خارج کند. این پلاک‌ها، به مرور زمان دندان‌ها را تحت فشار قرار خواهد داد که باعث حرکت دندان‌ها و استخوان فک به سمت حالت طبیعی خود شده و به اصلاح منجر به درمان ناهنجاری دهان و دندان خواهد شد.

مزایای ارتودنسی ژله ای

به دلیل متحرک بودن این نوع ارتودنسی، بیمار آزادی عمل بیشتری دارد و می تواند در هنگام غذاخوردن، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن آن را از دهان خارج کند. این امر میزان بهداشت دهان و دندان را ارتقا می دهد. زیرا امکان گیر کردن غذا و خوراکی ها بین دندان ها وجود ندارد. بنابراین، بیمار دچار پوسیدگی یا تغییر رنگ دندان ها نخواهد شد. هنگام درمان با ارتودنسی ثابت برای این که براکت ها دچار شکستگی یا لب پر شدن نشوند، باید از مصرف غذاهای سفت و چسبنده خودداری کرد اما در این سیستم ارتودنسی نیازی به پرهیز غذایی وجود ندارد.

بیماران می توانند طرح درمان و نتایج آن را قبل از شروع درمان با ارتودنسی ژله ای به صورت مجازی مشاهده کنند و از وضعیت دندان ها پس از اتمام درمان اطلاع یابند. در این سیستم ارتودنسی چون سیم و براکت ها بر روی دندان ها وجود ندارند، امکان زخم شدن دهان و لثه ها وجود ندارد. همچنین، به دلیل نامرئی بودن ارتودنسی ژله ای، بیمار احساس ناراحتی نخواهد کرد. بیمار می تواند حداکثر تا ۴ ساعت در روز از ارتودنسی ژله ای استفاده نکند.

معایب ارتودنسی ژله ای

مسلما این ارتودنسی مزایای بسیار زیادی نسبت به معایبش دارد؛ اما ما شما را با معایب آن هم آشنا می‌کنیم:

 • این ارتودنسی فقط در موارد خفیف مشکلات دندانی می‌تواند درمان را انجام دهد. افرادی که مشکلات شدید دندانی دارند، نمی‌توانند این ارتودنسی را دریافت کنند.
 • برای رسیدن به حداکثر نتیجه ممکن باید حداقل ۲۰ ساعت در طول روز این ارتودنسی‌ها روی دندان شما باقی بمانند و فقط هنگام خوردن و آشامیدن و همچنین تمیز کردن دندان‌ها می‌توانید آن را از داخل دهانتان دربیاورید.
 • برای افرادی که تمیز کردن دهان و دندان هایشان مرتب نیست و یا به تعویق می افتد، درمان مناسبی نیست.
 • احتمال گم شدن و آسیب دیدن پلاک‌ها یکی دیگر از معایب این روش ارتودنسی است، که با توجه به متحرک بودن آن و خارج شدن از دهان، امکان گم شدن یا شکستن پلاک‌ها بسیار زیاد است.

عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ارتودنسی ژله ای

عوامل متعددی وجود دارد که بر دوره ارتودنسی ژله ای تاثیرگذار است. همینطور مدت زمان درمان با این ارتودنسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و نیازهای دندان‌ بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب از عوامل تاثیرگذار است. پیچیدگی درمان ارتودنسی ژله‌ ای با توجه به نظر متخصص ارتودنسی در مدت زمان درمان شما اثرگذار است. اگر شما مطابق دستور متخصص ارتودنسی و مشاوره های اولیه، از بریس ها در مدت بیست و دو ساعت در روز استفاده کنید، درمان شما به بهترین شکل انجام می‌ شود و کیفیت لازم آن از دست نمی رود.

مراقبت از ارتودنسی شفاف

انجام ارتودنسی شفاف روی دندان ها، مانند هر اقدام دندانپزشکی دیگری نیازمند یک سری مراقبت ها است. بعضی از مراقبت های مورد نیاز برای گرفتن نتیجه درمانی بهتر از این نوع ارتودنسی عبارتند از:

 1. دستگاه های ارتودنسی ژله ای را پیش از خوردن هر وعده غذایی از دهان خود خارج کنید.
 2. قبل از قرار دادن مجدد این بریس های شفاف روی دندان های خود، دندان هایتان را به خوبی مسواک بزنید. همچنین، نخ دندان بکشید و از تمیز بودن دندان های خود اطمینان حاصل کنید.
 3. هر بار که می خواهید این پلاک های شفاف را روی دندان های خود قرار دهید، آن ها را با آب بشویید و تمیز کنید. این کار از رشد باکتری ها و میکروب ها در محیط دهان جلوگیری می کند.
 4. از خوردن بیش از حد چای، قهوه و نوشیدنی های حاوی رنگ های خوراکی که می توانند رنگ بریس ها را تغییر دهند، خودداری کنید.
لطفا امتیاز دهید

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: ۸۸۳۷۶۳۱۸

4 پاسخ

 1. با سلام، من قبلا دندونامو ارتودنسی کرده بودم، الان کمی جابه جا شدن، آیا با ارتودنسی ژله ای دندونام دوباره تو یک ردیف قرار میگیرن؟

  1. این نوع از ارتودنسی نامرئی برای اصلاح مشکلات خفیف مناسب است. در ضمن گاهی فاصله زیاد دندانها به علت کمبود دندان یا کوچک بودن سایز دندان هاست که علاوه بر ارتودنسی به درمانهای دیگر مانند کامپوزیت یا ایمپلنت دندان نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

مقالات مفید ارتودنسی

مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟
مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟

مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟ در این مطلب می خواهیم بدانیم، که مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟ دندان ها بطور

تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی
تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی آیا می دانید که تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی چیست؟ استفاده از سیگار و دخانیات

علت تغییر رنگ لثه
علت تغییر رنگ لثه

علت تغییر رنگ لثه آیا تا به حال با این موضوع مواجه شده اید، که علت تغییر رنگ لثه چیست؟