ارتودنسی کودکان

ممکن است متوجه شده باشید که کودک شما دارای مشکلات دندانی خاص مانند دندان های کج، اوربایت یا آندربایت است. توصیه می شود تا ۷ سالگی کودک خود را نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا در سنین پایین تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد. در این سن هم درمان راحت تر است و زودتر انجام خواهد شد و هم هزینه درمان کمتر خواهد بود. علاوه بر این، ارتودنسی کودکان از بروز مشکلات بدتر در سنین بالا جلوگیری می کند. ارتودنتیست شما تعیین می کند که آیا ابتدا از درمان پیشگیرانه برای کودک خود استفاده کنید یا توصیه می کند که کودکتان از بریس استفاده کند. از طریق مراقبت های ارتودنسی، دندان های کودک شما در سنین پایین با استفاده از بریس های مخصوص کودکان یا سایر درمان های دندانی صاف می شوند. دکتر مهریزی بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران با سالها تجربه می باشد.

ارتودنسی کودکان

اهمیت ارتودنسی پیشگیرانه برای کودکان

در حالی که دندانپزشکان بر سلامت دندان ها و لثه ها تمرکز می کنند، ارتودنتیست ها بر رشد و تکامل دندان ها و فک تمرکز می کنند. خدمات ارائه شده در مطب دکتر احسان مهریزی، با بهترین کیفیت انجام خواهد شد که این به معنی باعث ایجاد فاصله و تراز مناسب دندان ها می شود تا نه تنها لبخندی جذاب، بلکه لبخندی سالم تر نیز داشته باشید. تراز مناسب دندان‌ها، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان‌تر می‌کند، خطر پوسیدگی را کاهش می‌دهد و احتمال شکستگی یا آسیب در هنگام افتادن یا آسیب‌های دیگر را کمتر می کند. موارد شدیدتر مانند ناهماهنگی صورت و فک نیز می تواند با درمان ارتودنسی اصلاح شود و می تواند جریان راه هوایی را بهبود بخشد، درد را کاهش دهد و اعتماد به نفس را به طور چشمگیری در کودکان افزایش دهد. دندانپزشکان ممکن است متوجه مشکلات اولیه ارتودنسی شوند، اما فقط متخصص ارتودنسی کودکان می تواند یک ارزیابی جامع برای تعیین مسیر مناسب انجام دهد. دندان ها و گاهی اوقات کل ساختارهای صورت را می توان به طور دائمی با درمان ارتودنسی تغییر داد. برای مشاهده قیمت ارتودنسی روی لینک قیمت کلیک کنید.

سن ایده آل برای ارتودنسی کودکان​

سن مناسب ارتودنسی کودکان

معمولا اوایل نوجوانی، یا بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی، زمان ایده آل برای ارتودنسی کودکان در نظر گرفته می شود. این به این دلیل است که رشد دندان های دائمی تمام شده است و بافت استخوانی نرم‌تر آنها هنوز کاملاً به تغییر موقعیت پاسخ می‌دهد. سن دقیقی که کودک یا نوجوان شما باید بریس بگیرد به دو عامل بستگی دارد: نیازهای درمانی آنها و اینکه آیا اکثر یا همه دندان های دائمی آنها رشد کرده است یا خیر. اگر بریس‌ها پس از از دست دادن تمام دندان‌های شیری کودک، و نه قبل از رویش دندان‌های آسیاب دوم، که معمولاً بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی رخ می‌دهد، انجام شود بسیار مؤثر و کارآمدتر خواهد بود. در حالی که تعداد قابل توجهی از کودکان در سنین ۱۲ تا ۱۴ سالگی بریس می‌گیرند، بسیاری از کودکان درمان را تا اواخر نوجوانی شروع نمی‌کنند.

بهترین درمان ارتودنسی کودکان

بهترین درمان ارتودنسی برای کودکان به عوامل مختلفی از جمله ماهیت و شدت مسائل ارتودنسی، سن و مرحله رشد کودک و ترجیحات فردی بستگی دارد. ارتودنتیست ها به دقت نیازهای منحصر به فرد هر کودک را ارزیابی می کنند تا مناسب ترین درمان را تعیین کنند. در اینجا چند درمان ارتودنسی رایج برای کودکان آورده شده است:

 • بریس ها: بریس های سنتی از براکت ها و سیم های فلزی تشکیل شده اند. آنها در اصلاح طیف وسیعی از مشکلات ارتودنسی از جمله نامرتبی دندان ها، اوربایت، آندربایت و دندان های شلوغ بسیار موثر هستند. بریس های مدرن نسبت به گذشته راحت تر و کمتر به چشم می آیند.
 • ترازهای شفاف (به عنوان مثال، Invisalign Teen): ترازهای شفاف یک گزینه محبوب برای کودکان بزرگتر و نوجوانان است. آنها گزینه درمانی محتاطانه تری را ارائه می دهند و قابل جابجایی هستند و حفظ بهداشت دهان و غذا خوردن را بدون محدودیت آسان تر می کنند. با این حال، ممکن است برای همه انواع مسائل ارتودنسی مناسب نباشند.
 • نگهدارنده فضا: هنگامی که کودک دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست می دهد از نگهدارنده فضا استفاده می شود. آنها به جلوگیری از جابجایی دندان های همسایه به فضای خالی کمک می کنند و اطمینان می دهند که فضای کافی برای رویش صحیح دندان های دائمی وجود دارد.
 • بسط دهنده های کامی: اکسپاندرهای کامی ابزاری هستند که برای گشاد کردن فک بالا در مواقع لزوم استفاده می شوند. اغلب در موارد شلوغی و مسائل مربوط به عرض قوس دندانی استفاده می شود.
 • لوازم کاربردی: وسایل کاربردی مانند هدگیر، برای اصلاح مشکلات شدید بایت و هدایت رشد فک، به ویژه در موارد اوربایت یا آندربایت قابل توجه استفاده می شود.
 • نگهدارنده های ارتودنسی: پس از درمان فعال ارتودنسی، نگهدارنده ها برای حفظ موقعیت دندان اصلاح شده ضروری هستند.

به طور کلی “بهترین درمان ارتودنسی کودکان” درمان از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. در اینجا برخی از ملاحظات وجود دارد:

 • ارزیابی ارتودنسی: یک متخصص ارتودنسی یک ارزیابی کامل از جمله اشعه ایکس و اسکن دیجیتال برای تعیین مشکلات خاص ارتودنسی و شدت آنها انجام می دهد.
 • سن: سن و مرحله رشد کودک بسیار مهم است. برخی از درمان‌ها زمانی که در سنین پایین‌تر شروع می‌شوند مؤثرتر هستند (ارتودنسی پیشگیرانه)، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان مناسب‌تر باشند.
 • شدت: شدت مشکلات ارتودنسی نقش بسزایی در انتخاب درمان ارتودنسی کودکان دارد. موارد خفیف ممکن است با ترازهای شفاف درمان شوند، در حالی که موارد پیچیده تر ممکن است به بریس های سنتی یا سایر وسایل نیاز داشته باشند.
 • توانایی: توانایی کودک برای رعایت الزامات درمانی را در نظر بگیرید. ترازهای شفاف نیاز به مسئولیت بیشتری دارند، در حالی که بریس ها در جای خود ثابت می شوند و نیاز به انطباق بیمار را کاهش می دهند.
 • نگرانی های زیبایی شناختی: کودکان بزرگتر و نوجوانان ممکن است نگرانی های زیبایی شناسی داشته باشند، که ترازهای شفاف را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند.
 • بهداشت دهان: وسایل قابل جابجایی مانند ترازهای شفاف ممکن است حفظ عادات بهداشت دهان و دندان را در طول درمان برای کودک آسان تر کند.
 • بودجه و بیمه: ملاحظات مالی نیز ضروری است. بریس های سنتی اغلب تحت پوشش بیمه هستند، در حالی که ترازهای شفاف ممکن است ساختار هزینه متفاوتی داشته باشند.

در نهایت، بهترین درمان ارتودنسی برای یک کودک، درمانی است که نیازهای خاص ارتودنسی آنها را برطرف کند، متناسب با سن و مرحله رشد آنها باشد، و با ترجیحات و سبک زندگی آنها هماهنگ باشد. متخصصین ارتودنسی از نزدیک با بیماران و خانواده‌هایشان همکاری می‌کنند تا برنامه‌های درمانی سفارشی‌سازی شده‌ای را ایجاد کنند که در عین اطمینان از راحتی و رفاه کودک، به نتایج دلخواه دست می‌یابد. والدین باید با یک متخصص ارتودنسی واجد شرایط مشورت کنند تا مناسب ترین روش درمانی برای مشکلات ارتودنسی کودک خود را تعیین کنند.

بهترین متخصص ارتودنسی کودکان

یکی از مهمترین عوامل در انجام درمان ارتودنسی کودکان، پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی برای آنهاست. بهترین متخصص ارتودنسی کودکان، شخصی است که دارای تجربه و دانش لازم در زمینه ارتودنسی کودکان است و می تواند با استفاده از روش های موثر و مناسب، به کودکان کمک کند تا دندان های سالم و زیبا داشته باشند. پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی کودکان راه های مختلفی دارد. به عنوان مثال اگر شما دوستانی دارید که قبلاً به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کرده اند، می توانید از آنها درباره تجربه خودشان و نظراتشان در مورد متخصص خودشان بپرسید. این روش می تواند به شما کمک کند تا بهترین متخصص ارتودنسی کودکان را پیدا کنید. 

راه دیگر برای پیدا کردن بهترین دکتر ارتودنسی کودکان، سرچ در اینترنت است. می توانید با جستجوی اینترنتی به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در منطقه خودتان باشید. در این روش، باید به نظرات و بازخورد های بیمارانی که قبلاً به این متخصص مراجعه کرده اند، توجه کنید. همچنین می توانید به سایت ها و فروم های مرتبط با ارتودنسی مراجعه کنید و از تجربیات و نظرات افراد دیگر در این زمینه استفاده کنید. دکتر احسان مهریزی بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در سعادت آباد تهران می باشد.

علائم نیاز به ارتودنسی کودکان

مشکل در جویدن یا گاز گرفتن. اگر کودک شما با جویدن یا گاز گرفتن مشکل دارد، این ممکن است نشانه ای از نامرتبی دندان ها یا فک ها باشد. ناهماهنگی‌ها می‌توانند ظریف باشند. شما ممکن است نتوانید آن را تشخیص دهید.

دندان قروچه مخصوصاً در شب. دندان قروچه ممکن است نشانه ای از ناهماهنگی باشد و اگر درمان نشود می تواند به دندان آسیب برساند و تراز فک و دندان را تغییر دهد.

تنفس دهانی. تنفس دهانی بر ظاهر و رشد دندان های کودک شما تأثیر می گذارد. نتیجه آن صورت کشیده تر با آرواره‌های باریک تر است.

مکیدن انگشت یا سایر عادات دهانی. عاداتی مانند مکیدن انگشت شست می تواند دندان های جلویی را به سمت جلو بکشد و باعث شلوغی دندان های پایین شود. اکثر کودکان در سنین ۲ تا ۴ سالگی چنین عادت هایی را ترک می کنند، اما اگر کودک شما بیش از این مدت اینکار را ادامه داد، ممکن است مجبور شوید برای کودکان بریس بگذارید.

دندان های شلوغ و نامناسب. دندان‌هایی که خیلی نزدیک به هم هستند یا روی هم قرار دارند مراقبت سختی دارند که این منجر به تنفس دهانی یا لب‌ها می شود و علاوه بر این ممکن است منجر به مشکلات بیشتر در راستای هم‌ترازی دندان ها و فک ها شود.

تغییر فک یا کلیک کردن. جابجایی یا کلیک کردن فک ها اغلب نشانه ای از تراز نادرست دندان ها و فک ها است.

از دست دادن زودهنگام، دیرهنگام یا نامنظم دندان های شیری. از دست دادن خیلی زود دندان‌های شیری می‌تواند باعث خالی شدن فضای دندان‌ها قبل از رشد دندان‌های دائمی شود. از دست دادن دیرهنگام دندان‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تراز و فاصله‌گذاری شود.

نامرتبی دندان ها یا فک ها. ناهماهنگی که به آن مال اکولوژن نیز گفته می شود، شامل اوربایت، آندربایت و کراس بایت است که می تواند در جویدن و گفتار اختلال ایجاد کند.

تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی در کودکان

برخی از مشکلات ارتودنسی در صورتی که در سنین کودکی شناسایی و درمان شوند، می توانند آسان تر، سریع تر و کم هزینه تر از اصلاح آنها با رشد دندان های بالغ باشند. درمان زودهنگام یا «پیشگیری» یک درمان ارتودنسی است که در حالی انجام می‌شود که کودک هنوز چند دندان شیری دارد و درمان ارتودنسی ممکن است شامل یک بریس ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک برای حرکت دادن دندان‌ها، تغییر موقعیت فک یا نگه داشتن دندان‌های دیگر باشد. همچنین ممکن است برداشتن دندان های شیری برای رشد بهتر دندان های بالغ ضروری باشد.

اهمیت ارتودنسی پیشگیرانه

مداخله ارتودنسی زودهنگام، که اغلب به عنوان ارتودنسی پیشگیرانه شناخته می شود، شامل شناسایی و رسیدگی به مسائل ارتودنسی در کودکان قبل از شدیدتر شدن مشکلات است. این رویکرد مزایای متعددی را ارائه می دهد:

پیشگیری از عوارض:
شناسایی و رفع زود هنگام مشکلات ارتودنسی می تواند از بدتر شدن آنها در طول زمان جلوگیری کند. این می تواند منجر به برنامه های درمانی کوتاه تر و پیچیده تر در آینده شود.

هدایت رشد دندان های کودکان:
ارتودنسی پیشگیرانه در زمانی که فک کودک هنوز در حال رشد است به ارتودنتیست ها اجازه می دهد تا رشد و تراز مناسب را هدایت کنند. این می تواند نیاز به درمان های تهاجمی تر مانند جراحی را در سال های بعد به حداقل برساند.

گفتار و عملکرد:
درمان زودهنگام می تواند رشد گفتار را بهبود بخشد و از عملکرد صحیح بایت اطمینان حاصل کند. این امر کیفیت کلی زندگی و سلامت دهان را افزایش می دهد.

مزایای زیبایی شناسی:
اصلاح مسائل ارتودنسی در دوران کودکی می تواند مزایای زیبایی را به همراه داشته باشد و اعتماد به نفس و رفاه اجتماعی کودک را افزایش دهد.

انواع درمان ارتودنسی برای کودکان

گزینه های درمان ارتودنسی برای کودکان بسته به ماهیت و شدت مشکلات ارتودنسی متفاوت است. درمان های رایج عبارتند از:

بریس ها:
بریس های سنتی شامل براکت ها و سیم های فلزی هستند که برای حرکت تدریجی دندان ها به موقعیت های مورد نظر استفاده می شوند. بریس های مدرن نسبت به گذشته راحت تر و کمتر دیده می شوند.

الاینرها:
الاینرهای شفاف، مانند اینویزیلاین، گزینه ارتودنسی محتاطانه تری را ارائه می دهند. این الاینرها قابل سفارشی و قابل جابجایی هستند که به تدریج دندان ها را جابجا می کنند در حالی که عملاً نامرئی هستند.

نگهدارنده فضا:
در مواردی که دندان‌های شیری زودتر از موعد می افتند، می‌توان از فضا نگه‌دار برای جلوگیری از جابجایی دندان‌های مجاور به فضای خالی استفاده کرد و فضا را برای رویش مناسب دندان‌های دائمی حفظ کرد.

گسترش دهنده های کامی:
منبسط کننده های کامی دستگاه هایی هستند که برای گشاد کردن فک بالا در مواقع ضروری برای اطمینان از هم ترازی و توسعه مناسب استفاده می شوند.

هدگیر و لوازم کاربردی:
در برخی موارد، هدگیر یا وسایل کاربردی ممکن است برای اصلاح مشکلات شدید گاز گرفتن و هدایت رشد فک استفاده شود.

مشکلات ارتودنسی کودکان از کجا آمده است؟

اکثر مشکلات ارتودنسی ارثی هستند. برخی از آنها “اکتسابی” هستند که در طول زمان با مکیدن انگشتان، تنفس دهانی، بیماری های دندانی، بلع غیرطبیعی، بهداشت نامناسب دندان، یا از دست دادن زودهنگام یا دیررس دندان های شیری، تصادفات و تغذیه نامناسب ایجاد می شوند. گاهی اوقات یک مشکل ارثی ارتودنسی با یک مشکل اکتسابی ترکیب می شود. علت هرچه که باشد، ارتودنتیست ها معمولاً قادرند اکثر مشکلات را با موفقیت درمان کنند.

سوال: آیا ارتودنسی سرامیکی برای کودکان مناسب است؟

مشکلات ارتودنسی کودکان

مزایای ارتودنسی کودکان

 • هدایت رشد فک برای ایجاد تقارن صورت
 • هدایت دندان های دائمی در موقعیت مطلوب تر
 • بهبود نحوه برخورد لب ها
 • حفظ فضا برای دندان های دائمی پس از از دست دادن زودرس دندان های شیری
 • بازیابی فضاهایی که دندان‌های شیری از بین رفته/کشیده شده و دندان‌های مجاور به داخل کشیده شده‌اند.
 • انبساط فک بالا برای گشاد شدن فک منقبض شده، که باعث کراس بایت می شود.
 • انبساط یک یا هر دو فک (با بریس های بازکننده یا محدود) برای ایجاد فضای بیشتر برای بیرون آمدن دندان های دائمی.
 • کاهش بیرون زدگی (برجستگی دندان های جلویی برای کاهش خطر آسیب دیدگی)
 • ترک عادت انگشت شست و پستانک
 • کشیدن انتخابی دندان های شیری خاص در زمان مناسب برای کمک به هدایت صحیح دندان های دائمی

روش های انجام ارتودنسی کودکان

برای ارتودنسی کودکان، روش های مختلفی وجود دارد که بهترین روش برای هر کودک بستگی به شرایط و نیازهای خاص او دارد. در زیر به برخی از روش های ارتودنسی کودکان اشاره می کنم:

 • براکت های فلزی: این روش شامل نصب براکت های فلزی بر روی دندان های کودکان است که با استفاده از کمربند هایی به هم متصل شده اند. این روش برای اصلاح تورم های دندانی و درست کردن تراکم دندان ها استفاده می شود.
 • براکت های شفاف: این روش شبیه به براکت های فلزی است با این تفاوت که براکت های شفاف استفاده می شود که کمتر مشهود هستند و برای کودکانی که نمی خواهند براکت های فلزی بر روی دندان هایشان داشته باشند، مناسب هستند.
 • اینوویزالاینر: این روش شامل استفاده از مجموعه ای از بریس شفاف است که بر روی دندان های کودکان قرار می گیرند و به تدریج دندان ها را به جای خود می گذارند.

همچنین، روش های دیگری نیز وجود دارند که بستگی به شرایط و نیازهای هر کودک دارد. برای انتخاب بهترین روش ارتودنسی برای کودک خود، بهتر است با بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران مشورت کنید.

نقش ارتودنتیست ها

متخصصین ارتودنسی متخصصین دندانپزشکی هستند که آموزش های زیادی در زمینه تشخیص و درمان مسائل ارتودنسی دارند. آنها نقش مهمی در بهداشت دهان و دندان کودک ایفا می کنند:

ارزیابی نیازهای ارتودنسی:
ارتودنتیست ها ارزیابی های جامعی را برای شناسایی مسائل ارتودنسی و تعیین بهترین رویکرد درمانی ارتودنسی کودکان انجام می دهند.

توسعه برنامه های درمانی سفارشی:
نیازهای ارتودنسی هر کودک منحصر به فرد است. ارتودنتیست ها برنامه های درمانی شخصی سازی شده ای را ایجاد می کنند که برای رسیدگی به مسائل خاص و دستیابی به نتایج مطلوب ارتودنسی کودکان طراحی شده است.

نظارت بر پیشرفت:
معاینات منظم با متخصصین ارتودنسی اطمینان حاصل می کند که درمان طبق برنامه پیش می رود و هر گونه تنظیمات لازم را در طول مسیر انجام می دهد.

ارائه آموزش:
متخصصین ارتودنسی به کودکان و والدین آنها در مورد اقدامات بهداشتی دهان و دندان در طول درمان آموزش می دهند و به حفظ سلامت دهان در طول فرآیند کمک می کنند.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
۱۱ نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mahshid
mahshid
۷ ماه قبل

سلام. من برای ارتودنسی فرزندم به ایشون مراجعه کردم. دکتر باتجربه و خوش برخوردی هستند.

کوکب
کوکب
۷ ماه قبل

پسر من ۸ سالشه.. آیا میتونه ارتودنسی انجام بده؟

ahmadreza
ahmadreza
۶ ماه قبل

با سلام، آیا درمان ارتودنسی می تونه در زمان حضور دندانهای شیری انجام بشه؟

زینب
زینب
۵ ماه قبل

سلام دختر من نه سال و هشت ماهش هست و فک پایینش یکم عقب هست تا چه سنی وقت داره برای اصلاحش؟

ملیحه قادری
ملیحه قادری
۴ ماه قبل

با سلام، جناب دکتر فک پایین دختر ۱۱ ساله من بیشتر به سمت راست متمایله، آیا این مشکل با انجام ارتودنسی برطرف میشه؟

مائده
مائده
۳ ماه قبل

سلام خدمت جناب دکتر، آیا ارتودنسی مشکلات تنفسی در کودک رو رفع می‌کنه؟

سمیه
سمیه
۳ ماه قبل

آیا با انجام ارتودنسی در کودکی مشکل نهفتگی دندون ها درمان میشه؟

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)