ارتودنسی

همه آنچه باید در مورد ارتودنسی بدانید

اهمیت ارتودنسی

امروزه بعلت بالا رفتن کیفیت زندگی و افزایش ارتباطات ، افراد زیادی در صدند در کنار ارتقای سلامت، چهره زیباتری داشته باشند. تحقیقات نشان میدهد مردم در اولین نگاه به چهره شما بعد از چشمها به دندان های شما نگاه میکنند بنابراین لبخند زیبا نقش کلیدی در زیبایی صورت دارد و اعمال زیبایی روی دندانها برای ایجاد لبخندی زیباتر مهمترین اثر را در زیباتر کردن چهره شما خواهند داشت. پیشرفت علم دندانپزشکی روشهای متعددی برای بهبود زیبایی دندانها معرفی نموده است : سفیدکردن دندانها، ونیر کامپوزیت، لمینیت، جراحی لثه، جراحی فک و … اما بنیادی ترین تغییرات در لبخند افراد بوسیله “ارتودنسی” ایجاد می شود و طرح درمان ارتودنسی است که چیدمان و روابط دندانها، لب، لثه و روابط فک را بصورت دقیق و علمی تعیین می کند.

ارتودنسی چیست ؟

علم دندانپزشکی 10 رشته تخصصی دارد که اولین رشته ارتودنسی می باشد. تاریخچه تخصص ارتودنسی به بیش از صد سال می رسد. ارتودنسی (Orthodontics) در لغت به معنی راست کردن دندان می باشد اما این رشته به ردیف کردن دندانها محدود نمی شود و روابط دندانها در دو فک، موقعیت دندانها نسبت به بافتهای نرم صورت و روابط اسکلتی فکین را بررسی و تعریف می کند. به بیان ساده اساس علم ارتودنسی حرکت دادن تدریجی دندان ها به محل صحیح می باشد که با اعمال دقیق نیروهای سبک ( کمتر از 100 گرم ) انجام می شود. اصلاح رشد فک در کودکان و آماده سازی دندانها برای جراحی فک از پتانسیلهای این شاخه از علم است.

مزایای درمان ارتودنسی

درمان صحیح توسط متخصص ارتودنسی علاوه بر زیبایی و نظم دندان ها باعث ارتقای سلامت دهان و دندان فرد می شود؛ دندانهای مرتب بهتر تمیز شده و بهداشت مناسب تری خواهند داشت. درمان ارتودنسی با برقرارکردن روابط نرمال دندانها و جفت شدن صحیح دندانها به بهتر جویدن غذا کمک میکند و منجر به کارکرد صحیح و سلامت سیستم جونده شامل عضلات و مفصل فکی در بلند مدت می شود.

محدودیت سنی

بر خلاف تصور عمومی ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و همه افراد بزرگسال می توانند از لبخند زیباتر و مزایای درمان ارتودنسی بهرمند شوند به شرط اینکه دندانها و بافتهای اطراف آنها از جمله لثه و استخوان در سلامت باشند. ارتودنسی بزرگسالان با محدودیت هایی همراه است. سرعت حرکت دندانها کمتر است و امکان اصلاح رشد فک وجود ندارد اما به هرحال منافع خود را از لحاظ زیبایی و سلامت خواهد داشت.

اطلاعات بیشتر : سن ارتودنسی

اولین مراجعه کودکان به ارتودنتیست

طبق جدیدترین استانداردهای سلامت هر کودک باید در سن شش تا هفت سالگی جهت معاینه اولیه به متخصص ارتودنسی مراجعه کند. هرچند به جز موارد خاص معمولاً در این سن درمان ارتودنسی انجام نمی شود اما آنچه بسیار حائز اهمیت است تشخیص زودهنگام مشکلات دندان و فک می باشد تا در سن مناسب با درمانهای ساده و زودهنگام ارتودنسی، کودک از درمانهای پیچیده مانند جراحی فک دربزرگسالی بی نیاز شود. در این مرحله ارتودنتیست وضعیت تکامل دندانهای شیری، دندانهای دائمی و فک را بررسی می نماید.

سن طلایی برای ارتودنسی کودکان

بطور کلی بهترین سن برای ارتودنسی کودکان حدود 12 سالگی است. در این سن دندانهای دائمی بطور کامل رویش میکنند و امکان انجام ارتودنسی ثابت روی کل دندانها فراهم است. در عین حال رشد کودک هنوز ادامه دارد که به روند درمان کمک می کند. نکته مهم اینجاست که این قاعده همیشه صحیح نیست و در بعضی موارد نیاز به درمانهای زودهنگام حتی در سن هفت یا هشت سالگی وجود دارد که قطعاً در این موارد مراجعه در سن 12 سالگی بسیار دیر خواهد بود. به عنوان یک نمونه که زیاد مشاهده می شود در دختران با مشکل عقب بودن فک پایین بهترین زمان درمان حدود 9 تا 10 سالگی است و در 12 سالگی مراحل بلوغ سپری شده رشد چندانی باقی نمانده و قاعدتاً اصلاح مطلوب وضعیت فک با ارتودنسی امکان پذیر نخواهد بود. نتیجه اینکه اولین مراجعه به ارتودنتیست در 12 سالگی به هیچ وجه اقدام صحیحی نیست و باید در مراجعه زودهنگام در شش تا هفت سالگی و معاینات سالیانه بعدی بهترین زمان درمان برای کودک تعیین شود.

طول مدت درمان

مدت درمان ارتودنسی ثابت به طور متوسط یکسال و نیم تا دو سال است اما بسته به شرایط دندانها و طرح درمان می تواند بسیار متغیر باشد. در بعضی موارد درمان در کمتر از یکسال و حتی شش ماه تمام می شود در حالی که در مواردی درمان بیش از سه سال به طول می انجامد. در بعضی کودکان درمان دو مرحله ای لازم است که اغلب شامل یک مرحله ارتودنسی متحرک و بعد ارتودنسی ثابت می باشد بین این دو مرحله ممکن است یک فاصله زمانی برای رویش دندانهای دائمی نیاز باشد. به طور کلی درمان با دستگاه متحرک از ثابت کوتاهتر است. فاصله جلسات درمان در اغلب جلسات حدود یک ماه است.

ارتودنسی جایگزین ندارد

به دلیل طولانی بودن درمان ارتودنسی بعضی بزرگسالان به آن راغب نیستند و در پی برطرف کردن سریع و کوتاه مدت نامرتبی دندانهای خود هستند. این افراد به درمانهای ترمیمی زیبایی مانند کامپوزیت ونیر یا لمینیت گرایش دارند اما اطلاع ندارند که از لحاظ اصول علمی این درمانها برای اصلاح نامرتبی دندانها قابل تجویز نیستند و کاربرد آنها اصلاح شکل نامناسب، شکستگی، بدرنگی و سایر مشکلات ساختاری در تاج دندان است. بدیهی است که درمان مناسب برای کج بودن دندانها فقط ارتودنسی می باشد و در درازمدت تأمین کننده سلامت و زیبایی پایدار برای لبخند فرد خواهد بود. تجربه نشان می دهد حل مشکل نامرتب بودن دندانها با تراشیدن دندانها و اضافه کردن به آن می تواند سلامت دندانها را به مخاطره بیاندازد و زیبایی مصنوعی مانند دندانهای طبیعی دوام طولانی نخواهد داشت و آنچه به دندان اضافه می شود مکن است بعد ازچند سال نیاز به تعویض یا بازسازی داشته باشد.

مشاوره با ارتودنتیست قبل از درمانهای دندانپزشکی

توصیه می شود قبل از انجام درمانهای دندانپزشکی با متخصص ارتودنسی مشورت کنید چون ممکن است مشکل ارتودنسی داشته باشید که طرح درمان دندانپزشکی را تحت تأثیر قرار دهد. یک مورد شایع این است که در مواردی برای ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان وجود دارد و ممکن است یک دندان خراب در طرح درمان ارتودنسی کشیده شود و نیازی به درست کردن آن نباشد یا فضای دندانی که قبلا کشیده شده ممکن است با ارتودنسی بسته شود و نیاز به جایگزینی دندان با ایمپلنت نباشد. قاعده دیگر اینکه پروتز ( دندان مصنوعی) ثابت از جمله روکش یا ایمپلنت باید بعد از ارتودنسی انجام شود چرا که حین درمان ارتودنسی دندانها جابجا شده و موقعیت دندانها تغییر میکند. نتیجه اینکه طرح درمان دندانپزشکی باید بر اساس طرح درمان ارتودنسی پایه ریزی شود.

دکتر متخصص ارتودنسی کیست؟

دکتر ارتودنسی یا متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که به تشخیص و درمان ناهنجاریهای دندان و فک می پردازد. ارتودنتیست فردی است که بعد از حدود 6 سال تحصیل در رشته دندانپزشکی و کسب درجه دکترا در دوره تخصص ارتودنسی به مدت سه الی چهار سال شرکت کرده و دانش ومهارت لازم جهت تشخیص و درمان ناهنجاری های دندان و فک را کسب نموده است. بنابراین متخصص ارتودنسی دندانپزشک هم هست ( اصطلاحاً جراح – دندانپزشک ) پس در انتخاب درمانگر حتما به عنوان ” متخصص ” دقت داشته باشید.

جهت اطلاع از تعرفه ارتودنسی سال 98 در مطب دکتر مهریزی دکتر متخصص ارتودنسی تهران به لینک مراجعه نمایید:

تعرفه ارتودنسی سال 98

 

4.4 (88%) 5 votes

About the Author :

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH