بلیچینگ و سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی روشی برای صاف کردن یا جابه کردن دندان ها برای مرتب شدن ظاهر دندان ها و نحوه عملکرد آنها است. همچنین می‌تواند به مراقبت طولانی مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کمک کند. زیرا فشار گاز گرفتن را بر روی تمام دندان‌های شما پخش می‌کند. بسیاری از افراد دارای دندان های شلوغ یا کج هستند. درمان ارتودنسی دندان ها را صاف می کند، یا آنها را به موقعیت درست خود منتقل می کند.

هنگامی که دندان ها به درستی به هم نمی رسند، این می تواند به عضلات فک فشار وارد کند و باعث مشکلات فک و مفاصل و گاهی سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند، تا دندانهایی یکنواخت داشته باشید و فشار را کاهش دهید.

آیا بلیچینگ و سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی باید انجام شود؟

بسیاری از بیماران انتظار دارند، وقتیکه بریس هایشان برداشته می شود، لبخندی زیبا و سفید نمایان شود. اما، وقتی براکت ها و سیم ها جدا می شوند، دندان ها اغلب درخشان و سفید نیستند. به همین دلیل، بسیاری از بیماران پس از پایان درمان ارتودنسی، برای سفید کردن دندانهایشان از بلیچینگ استفاده می کنند. می توانید، این کار را بلافاصله پس از جدا شدن بریس انجام دهید.

حفظ سلامت دندان ها در طول درمان ارتودنسی

اگر زمانی که براکت‌هایتان جدا می‌شوند، می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید، مهم است که در طول مدت استفاده از بریس چه کاری انجام می‌دهید. عادات بهداشت دهان و دندان شما و آنچه می خورید، تفاوت زیادی در ظاهر دندان های شما ایجاد می کند. با وجود بریس‌ها، تمیز کردن دندان‌ها بسیار سخت‌تر است، بنابراین باید مراقب رژیم غذاییتان باشید.

رژیم غذایی مناسب طول درمان ارتودنسی

همانطور که که در بالا گفتیم، در طول درمان ارتودنسی باید رژیم غذایی درستی داشته باشیم. غذاهای شیرین بیشتر به دندان شما می چسبند و ممکن است، مدت بیشتری روی دندان شما بنشینند و باعث پوسیدگی شوند. چیپس، آجیل و غذاهای سفت نیز می توانند، براکت ها و سیم ها و حتی دندان های شما را بشکنند. برخی از نوشیدنی ها مینای دندان شما را رنگی می کنند و اگر زیاد آنها را بنوشید می توانند، لکه هایی بعد از برداشتن بریس ها روی دندانهایتان به جا بگذارند.

نکات زیر را رعایت کنید:

  • از خوردن غذاهای سفت که باعث شکستگی بریس هایتان می شود خودداری کنید، که عبارتند از: آجیل، ذرت بو داده، ذرت بلال، هویج، آب نبات سفت، چیپس، یخ، سیب، نان و امثال اینها.
  • غذاهای چسبنده نخورید، که خارج کردن آنها از بریس واقعا سخت است، که عبارتند از: آدامس، کارامل، انواع تافی، پفک و امثال اینها.
  • نوشابه و نوشیدنی های گازدار یکی دیگر از چیزهایی است که باید از خوردن آن ها اجتناب کنید. اسید کربنیک موجود در این نوشیدنی ها به مرور زمان مینای دندان را از بین می برد.
  • و آخرین مورد آب میوه ها و مرکبات هستند. اسید سیتریک مینای دندان را از بین می برد. بنابراین، آب میوه ها به طور کلی قند زیادی دارند و می توانند حاوی اسید باشند.

همچنین تمیز نگه داشتن دندان ها نیز بسیار مهم است. اگر نوشیدنی‌هایی با رنگ‌های بنفش، آبی، قرمز و سایر رنگ‌های تیره مصرف می‌کنید، همه اینها دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند. وقتی این نوشیدنی ها را می نوشید، مطمئن شوید، که بعد از آن (تقریبا ۲۰ دقیقه بعد) مسواک بزنید، تا رنگ آن از بین برود. دندان های خود را در تمام طول روز با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم تمیز نگه دارید، تا حد امکان سفید بمانند. هر چه از دندان های خود مراقبت کنید، احتمال کمتری وجود دارد، که به بلیچینگ و سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی نیاز داشته باشید.

بلیچینگ و سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی

سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ یکی از ساده ترین خدمات دندانپزشکی است، که می توانید انجام دهید. اگر از طریق دندانپزشک دندان هایتان را سفید کنید، این کار را به راحتی برایتان انجام می دهد. مواد سفید کننده دندان را روی دندان هایتان قرار می دهید، سپس نور ماوراء بنفش به آنها می تاباند. مواد باید به مدت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه روی دندانهایتان بماند، تا به سفیدی مورد نظر شما برسند. این فرآیند را می توان چندین بار در یک روز در مطب انجام داد و یا در صورت حساس بودن دندان ها در طی چند روز انجام داد.

نکاتی که هنگام سفید کردن دندان باید انجام دهید

بسیاری از محصولات خانگی مثل خمیردندانها، دندان های شما را به میزان قابل توجهی سفید نمی کنند. بسیاری از خمیردندان ها فقط پلاک یا لکه های سطحی را از بین می برند، اما در واقع رنگ دندان های شما را تغییر نمی دهند. هنگام انتخاب محصولات خانگی مثل خمیردندان، به دنبال محصولاتی با پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید باشید. اینها در واقع سایه دندان های شما را سفیدتر می کنند.

در نهایت بهترین و سریع ترین راه برای سفید کردن دندان هایتان به صورت حرفه ای توسط دندانپزشک انجام می شود. سفید کردن دندان‌ها را حتی می‌توان تنها در یک بار مراجعه به مطب انجام داد.

سفید کردن دندانها چقدر طول می کشد؟

بسته به روشی که استفاده می کنید، سفید کردن دندانهایتان ممکن است، ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد. درست مانند زمانی که بریس داشتید، بهداشت دهان و دندان خوب و تمیز کردن منظم می تواند، دندان های شما را تا زمانی که ممکن است روشن و سفید نگه دارد.

دندان های شما با بالا رفتن سن، خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که تیره هستند، سیگار کشیدن و برخی داروها باعث تغییر رنگ دندانها می شوند. می توانید، بعد از گذشت مدت زمانی بعد از گذشت بلیچینگ، مجدداً به دندانپزشک خود مراجعه کنید، تا دوباره دندانهایتان را سفید کند.

چه زمانی نباید دندانها را بلیچینگ کرد؟

برای اکثر افراد، سفید کردن دندان لکه ها را برطرف می کند و دندان ها را درخشان می کند. با این حال، دندانپزشکان ممکن است، برای افرادی که دارای روکش، دندان‌ها و لثه‌های حساس، دندان‌های آسیب‌دیده و پرکردگی‌های خاص هستند، سفید کردن یا همان بلیچینگ را پیشنهاد نکنند.

 

فهرست مطالب

سایر مقالات

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.