جراحی فک ارتوگناتیک چیست؟ 

جراحی فک ارتوگناتیک یا ارتوسرجری (Orthognathic surgery)، برای کاهش علائم و ناهماهنگی های فک و ایجاد تعادل بین فک ها می باشد. زمانی که دندان‌ها و فک‌ها نامرتب هستند، وضعیتی پیش می آید به نام مال اکلوژن، که تنها با ارتودنسی اصلاح نمی‌شود. در این صورت ممکن است، متخصص ارتودنسی شما را به ارجاع دهد. جراحی فک یا همان جراحی ارتوگناتیک، می‌تواند فک‌ها را به موقعیت مطلوب‌تری تبدیل کند، تا ناهماهنگی بین فک بالا و فک پایین از بین برود.

هنگامی که جراحی فک انجام شد و فک ها به موقعیت مناسبی رسیدند، متخصص ارتودنسی می تواند کار بر روی دندان ها را شروع کند. ممکن است، قبل یا در حین درمان ارتودنسی یا بعد از برداشتن بریس ها به جراح فک ارجاع داده شوید. جراح شما مزایا و معایب هر دو روش جراحی و غیرجراحی را بررسی می کند و به شما می گوید، تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. در روش جراحی ارتوگناتیک فک های بالا و پایین صاف یا مجدداً تنظیم می شوند و شکل اسکلت فک مانند، فک های عقب رفته یا بیرون زده (اپن بایت یا کراس بایت) اصلاح می شود.

دلایل انجام جراحی فک ارتوگناتیک

سن مناسب برای جراحی فک ارتوگناتیک

جراحی فک باید پس از توقف رشد انجام شود. با رشد کردن شکل ظاهری افراد تغییر می کند و ممکن است ناهنجاری هایی که در سنین کم در فک ها وجود داشته تغییر کند. برای همین هم سن مناسب برای جراحی ارتوگناتیک معمولاً برای زنان ۱۴ تا ۱۶ سالگی و برای مردان ۱۷ تا ۲۱ سالگی پیشنهاد می شود. می توانید با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید که آیا فک شما احتیاجی به جراحی دارد یا خیر. 

چه افرادی دچار مشکلات فک می شوند؟

به طور کلی، مشکلات استخوان فک یا در بدو تولد وجود دارد (مادرزادی) و یا در مراحل زندگی که ناشی از آسیب‌ هایی است که در طول زندگی وارد می شود، مثل تصادف و یا شرایط پزشکی، که فک را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مشکلات مادرزادی فکین

مشکلات مادرزادی فک می‌تواند، مسائل فردی مانند اوربایت باشد، یا می‌تواند به یک وضعیت پزشکی فراگیر مانند سندرم تریچر کالینز (TCs) مرتبط باشد. در اینجا چند نمونه از مشکلات مادرزادی فک آورده شده است، که شامل:

انواع مختلف جراحی فک

جراحی فک مشکلاتی را که باعث می‌شود، فک‌ بالا یا پایین شما زیاد یا کم بیرون بیاید، اصلاح می‌کند. همچنین باعث می‌شود، که اجزای صورت شما متعادل به نظر برسند. سه نوع جراحی فک وجود دارد:

مزایای جراحی فک ارتوگناتیک چیست؟

جراحی فک برای کسانیکه مشکل حاد فکی دارند، مناسب می باشد و برای کسانیکه از مشکل فک رنج نمی برند توصیه نمی شود. این جراحی می تواند به موارد زیر کمک کند:

نکات بعد از جراحی فک

ممکن است لازم باشد یک تا چهار روز پس از جراحی فک در بیمارستان بمانید، تا شما را تحت نظر داشته باشند. همچنین باید بعد از ترخیص از بیمارستان دوره نقاهت را بگذرانید. در دوره نقاهت باید: 

بعد از اینکه عمل جراحی فک به اتمال رسید،  این احتمالوجود دارد که صورت ورم کند. اما نگران این موضوع نباشید، چون بعد از ۱۰ روز تا دوهفته کامل از بین می رود. می توانید، از کیسه یخ در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی استفاده کنید.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.