راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت

راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت ( دوره نگهداری )

پس از پایان دوره فعال درمان ارتودنسی ثابت ، دستگاهها از دهان خارج می شوند. در این زمان دندان ها کمی لق بوده و لازم است در محل مورد نظر تثبیت شوند تا به حالت قبل از درمان برگشت نکنند. بنابراین یک دوره نگهداری (Retention) ضرورت دارد. نگهدارنده (Retainer) بصورت پلاک متحرک یا نگهدارنده ثابت تجویز می شود. بهترین متخصص ارتودنسی پس از اتمام درمان نیز با توصیه های خود به بیمار کمک کرده و باعث می شود نتیجه درمان ثبات بیشتری داشته باشد.

دوره نگهداری به معنی اتمام درمان ارتودنسی دندان نیست و در حفظ نتایج بعد از درمان ارتودنسی ثابت نقش اساسی دارد. سهل انگاری و بی توجهی می تواند منجر به از دست رفتن نتایج درمان شده و حتی درمان مجدد لازم شود.

اگر دستگاه ارتودنسی ثابت شما برداشته شده و قرار است به شما پلاک نگهدارنده متحرک تحویل داده شود ، ضرورت دارد حتماً در وقت تعیین شده حاضر شوید.

مدارک پایانی درمان (قالب ، رادیوگرافی و فتوگرافی) جهت بررسی نتایج درمان و تغییرات بعدی ضروری میباشد. موارد توصیه شده را تهیه نمایید تا در پرونده شما بعنوان راهنمای مراحل بعدی موجود باشد. در صورت نقص مدارک و بروز هر گونه مشکل برای شما، رسیدگی به آن مقدور نمی باشد.

در دوره نگهداری بصورت منظم (فواصل سه ماهه یا زمانهایی که توصیه می شود) برای چک کردن دندانهای خود مراجعه نمایید. چنانچه در استفاده از پلاک مشکلی داشتید در اولین فرصت جهت راهنمایی به مطب مراجعه کنید.

طول دوره نگهداری و میزان استفاده از پلاک را متخصص ارتودنسی تجویز می نماید که بسته به سن فرد و نوع ناهنجاری متفاوت است و در بعضی موارد لازم است همیشه ادامه یابد. کوتاه ترین دوره نگهداری با پلاک متحرک یکسال و با نگهدارنده ثابت چند سال می باشد که مدت زمان و مراحل آن برای افراد مختلف متفاوت است.

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 15:30 تا 20 و پنجشنبه ها ساعت 9:30 تا 13 به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید. تلفن تماس جهت هماهنگی: 88376318

 

استفاده از پلاک متحرک باید حداقل سه تا چهار ماه بصورت تمام وقت (24ساعت) باشد و پلاک فقط در زمان غذا خوردن و مسواک زدن باید از دهان خارج شود. بعد از آن، زمان استفاده از پلاک کاهش می یابد؛ اما باید طبق نظر دکتر متخصص ارتودنسی باشد. هرگز بدون مشورت دکتر ارتودنسی استفاده از پلاک را قطع نکنید.

موقع غذا خوردن حتماً پلاک متحرک را از دهان بردارید چون علاوه بر تجمع مواد غذایی ممکن است پلاک بشکند. در ضمن جویدن غذا بدون پلاک به بازسازی بافتها و تثبیت دندانها کمک می کند. رژیم غذایی نرم دیگر لازم نیست و جویدن غذاهای سفت می تواند مفید باشد.

بعد از غذا دندانها را مسواک بزنید. پلاک را هم با مسواک تمیز نموده و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی بشویید. بعلت سایندگی به پلاک خمیر دندان نزنید. برای ضد عفونی پلاک می توانید از قرصهای مخصوص استفاده نمایید.

از پلاک خود خوب مراقبت نمایید زیرا در صورت گم شدن یا خراب شدن آن نظم دندانهای شما بهم می خورد. از قرار دادن پلاک در معرض نور مستقیم خورشید ، حرارت و آب داغ خودداری نمایید چون موجب تغییر شکل پلاک می شود. خارج از دهان پلاک را داخل جعبه پلاک نگهداری کنید.

اگر نگهدارنده ثابت دارید اطراف سیم آن را بدقت با مسواک تمیز نمایید. برای حفظ موقعیت و نظم دندانها بادقت از آن مراقبت نمایید. از گاز زدن غذاهای سفت روی آن خودداری کنید؛ چون باعث جدا شدن دندانها از آن می شود. در این صورت در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید.

حدود یک تا دو ماه بعد از برداشتن براکتها جهت چک کردن سلامت دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

جهت بررسی وضعیت دندانهای عقل و احتمال نیاز به خارج کردن آنها مشاوره کنید.

 

 

4.5 (90%) 2 votes

About the Author :

One Comment

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH