سن ارتودنسی

محدوده سن ارتودنسی چقدر است؟

برای انجام ارتودنسی محدودیت سن وجود ندارد و این امر مستلزم نوجوان یا کودک بودن نیست. ارتودنسی دندان در مواردی که دندان های فرد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نکرده باشند و در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم پیدایش کنند کاربرد دارد. چنین شرایطی نیاز به درمان ارتودنسی را ایجاد می نماید که می توان در هر”سن ارتودنسی” را برای این نوع نامرتبی و شلوغی دندان ها انجام داد.

مورد مهم بعدی اندازه فک نسبت به دندان ها می باشد. یکی دیگر از مشکلات افراد تفاوت سایز فک و دندان ها می باشد که در این صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند و نیاز است تا با استفاده از ارتودنسی دائم یا موقت درمان‌هایی لازم برای اصلاح جایگاه دندان ها انجام گیرد. برعکس این حالت هم باعث میشود یعنی بین دندان ها فاصله ایجاد شود و باید به کمک ارتودنسی فاصله بین دندان ها را کاهش داد.

تا چه سنی میتوان از ارتودنسی استفاده کرد؟

سن ارتودنسی برای افرادی که دارای یک پایه فک قوی و لثه های سالم هستند شاید بدون اغراق به توان گفت حتی در سنین بالای میانسالی هم بتواند مشکلات دندانی افراد را برطرف کند. درمان ارتودنسی دندان می تواند تفاوت زیادی در ظاهر و به خصوص لبخند افراد به وجود بیاورد در هر حال مهمترین عامل سن ارتودنسی نیست، بلکه سالم بودن لثه ها و همچنین میزان سلامت دندان های شما است.

اولین مشاوره ارتودنسی کودکان در کدام سن باید باشد؟

طبق توصیه انجمن ارتودنتیست های آمریکا اولین ویزیت ارتودنسی کودک باید تا سن ۶ سالگی انجام گردد. درمان های زودهنگام و پیشگیری نقش تعیین کننده ای در زیبایی و سلامت دهان و دندان کودکان خواهد داشت. با توجه به اینکه در کودکان امکان هدایت رویش دندان‌های دائمی و پتانسیل هدایت رشد فک وجود دارد سن ارتودنسی برای کودکان باعث می شود تا درمان ساده کم هزینه تر و کوتاه تر از بزرگسالان باشد و به درمان های پیچیده و طولانی مدت در بزرگسالی کمتر نیاز خواهند داشت.

بهترین سن ارتودنسی چیست؟

مراحل تکامل و رویش سیستم دندان های کودکان را می توان به سه مرحله ( دوره دندان شیری )، ( دوره دندانی مختلف ) و ( دوره دندانی دائمی ) تقسیم کرد. بهترین سن ارتودنسی برای بیشتر کودکان که دارای مشکل فک نیستند اواخر ( دوره دندانی مختلف ) می باشد. در بزرگسالان سن ارتودنسی محدودیتی ندارد و در هر سنی در صورت سلامت دندان ها و بافت های نگهدارنده امکان پذیر است. اما به علت تغییرات استخوانی مدت درمان در آنها از کودکان طولانی‌تر خواهد بود.

مشکلات دندان بزرگسالان

درمان به هم ریختگی و مرتب کردن دندانها در سن بالاتر امکان پذیر است فقط به علت تغییرات استخوانی مدت درمان از کودکان طولانی‌تر است. با درمان ارتودنسی واصلاح طرح لبخند موجب افزایش زیبایی و اعتماد به نفس در افراد می‌شود. در درمان مشکلات فک بزرگسالان با توجه به اتمام رشد بسته به شدت ناهنجاری دو نوع طرح درمان مطرح است : (استاتر ارتودنسی بدون جراحی ) و ( ارتودنسی همراه با جراحی فک ).

ارتودنسی نامرئی چیست؟

از ملاحظات ارتودنسی بزرگسالان ارتودنسی نامرئی می باشد دستگاه ارتودنسی ثابت به صورت رایج از جنس فلزی می باشند که افراد بزرگسال با توجه به سن و موقعیت شغلی یا اجتماعی حساس هستند و سبب شده که خواهان ارتودنسی دندانها با دستگاه اتوبوسی نامرئی که کمتر دیده شود باشند تکنیک هایی که تحت عنوان ارتودنسی نامرئی معرفی می شود این نوع ارتودنسی ها به صورت ثابت یا متحرک هستند و به سه گروه ( براکت های شفاف سرامیکی )، ( براکت های متحرک شفاف ) و ( ارتودنسی لینگوال از پشت دندان ) تقسیم می شوند.

پس می شود اینگونه نتیجه گیری کرد که امروزه درارتودنسی محدودیت سن وجود ندارد و در واقع می توان مشکلات ارتودنسی را به دو دسته ( دندانی ) و ( اسکلتی ) طبقه بندی کرد. در گروه ( ناهنجاری دندانی ) عملاً محدودیت سنی معنا ندارد یعنی به شرط سلامت بافت های نگهدارنده دندان در هر سن میتوان نسبت به مرتب کردن آنها با ارتودنسی اقدام نمود فقط این اتفاقات وجود خواهد داشت که مدت درمان ارتودنسی با توجه به کاهش متابولیسم سلولی و افزایش دانسیته استخوانی افزایش می یابد.

در گروه ( ناهنجاریهای فکی ) اگر فک بالای بیمار عقب باشد سن زیر ۸ تا ۱۰ سال و چنانچه فک پایین بیمار عقب باشد سن زیر ۱۱ سال برای مداخله در دوران رشد فک توصیه می گردد. در واقع در دوره رشد فک می توان اقدام به هدایت رشد اسکلت فک نمود و به این ترتیب نیاز به درمانهای پیشرفته در سن بالاتر از قبیل ارتودنسی یا کشیدن دندان و یا ارتودنسی همراه جراحی فک را به حداقل رساند.

با این حال حتی اگر سن رشد بیمار هم گذشته باشد در ( ناهنجاریهای فکی خفیف تا متوسط ) می توان به کمک ارتودنسی کاموفلاژ روابط قابل قبول دندانی فکی را به دست آورد و اگر آبنورمالیتی اسکلتی شدید باشد همچنان با ارتودنسی و جراحی فک قابل درمان خواهد بود. بنابراین در امکان انجام درمان ارتودنسی محدودیت سن وجود ندارد و تنها با اقدام به موقع برای مشکلات ارتودنسی می توان سرعت و کیفیت درمان را ارتقا داد.

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی سعادت آباد است. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 15:30 تا 20 و پنجشنبه ها ساعت 9:30 تا 13 به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید. تلفن تماس جهت هماهنگی: 88376318
لطفا با امتیازدهی به این مقاله ما را یاری فرمائید

About the Author :

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH