فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

در این مطلب می خواهیم توضیح دهیم، که فیس ماسک ارتودنسی چیست؟ فیس ماسک ارتودنسی، قسمت بسیار مهمی از درمان ارتودنسی است و به بیمار کمک می‌کند تا در طی مراحل رشد، فک بالایی او جلوتر بیاید که انجام این کار در سنین کودکی بسیار مهم و حیاتی است. در نتیجه نیاز به جراحی بسیار پیچیده‌ فک را بعدها برای فرد کاهش می‌دهد یا احتمالاً از بین می‌برد. اگر قرار است نتیجه قابل قبولی حاصل شود، بیماران باید این روش درمانی را جدی بگیرند و دستورالعمل‌ها را بطور دقیق دنبال کنند. بی توجهی والدین به عارضه مال اکلوژن در فرزندشان در سنین پائین، زمینه شدت بیشتر این ناهنجاری ها را فراهم می­کند.

فیس ماسک در خارج از دهان قرار گرفته و با هدف تصحیح رشد مشکل عقب بودن فک بالا و همچنین تحریک رشد آن، در کودکان با سنین ۸ تا ۱۳ سال استفاده می­گردد. فیس ماسک درمانی مناسب برای افرادی است، که دارای فک بالایی عقب تر از حالت معمول هستند و شدت ناهنجاری در آن ها چندان شدید نیست. به نظر میرسد که در این افراد فک پایین به سمت جلو حرکت کرده است. این دستگاه به پایین و جلو کشیدن فک بالا در این افراد کمک شایانی می کند. به این ترتیب از جراحی درسنین بالاتر جلوگیری خواهد کرد. در ادامه مراحل درمان با فیس ماسک و همچنین مزایای استفاده از آن را بیان می کنیم.

اجزای سازنده فیس ماسک

فیس ماسک ها از سه جزء اصلی تشکیل می شوند. اجزای فیس ماسک عبارتند از:

 1. هدکپ
 2. قاب صورت
 3. اتصالات هدگیر

فیس ماسک ها از سه جزء اصلی هدکپ، قاب صورت و اتصالات هدگیر ساخته می شوند. جنس بدنه آن ها نیز از استیل ضد زنگ است. فیس ماسک پدهایی را شامل می شود که این پدها قابل تنظیم بوده و برای قرارگیری فیس ماسک روی چانه و پیشانی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن، پیشانی و چانه فرد به وسیله یک میله فلزی که شکلی چهارچوب مانند دارد، نگه داشته می شوند. غالبا بدنه فیس ماسک از یک قاب و یا یک میله مرکزی که به سر بیمار متصل می شود، ساخته شده است.

این قاب در مقابل دهان بیمار قرار می گیرد و امکان اتصال بندهای لاستیکی به دهان را به طور مستقیم فراهم می کند. در نهایت، این اتصالات به وسایل ارتودنسی که در دهان فرد و روی دندان ها قرار دارند، متصل شده و همین روند نیرو و فشار لازم را برای کشیدن فک بیمار به سمت جلو فراهم می کند.

چه کسانی باید از دستگاه فیس ماسک ارتودنسی استفاده کنند؟

دستگاه‌های فیس ماسک معمولاً برای بیماران جوان (کودکان و نوجوانان) توصیه می‌شود. این دستگاه‌ها برای کودکان بسیار موثر هستند، زیرا فک آن ها هنوز در حال رشد است و به راحتی تاثیرات درمان را نشان می‌دهد. فیس ماسک برای بزرگسالان به دفعات استفاده نمی‌شود، زیرا اصلاح آندربایت پس از سفت شدن کامل فک و دندان ممکن است دشوار باشد. در هر صورت، این متخصص ارتودنسی است که به خوبی می‌تواند شرایط بیمار را تشخیص دهد و بهترین درمان را ارائه دهد.

مراحل درمان با فیس ماسک ارتودنسی

در ادامه روند درمان با فیس ماسک ارتودنسی را برای شما شرح می دهیم:

 1. در ابتدا ارتودنتیست از فک بالای بیمار قالبی تهیه می کند.
 2. به جهت اینکه در فک بالای کودک فضای کافی ایجاد شود، استفاده از قالب تهیه شده حدود ۱ الی ۲ ماه توصیه شده است. در این زمان قالب فقط در زمان غذا خوردن از دهان کودک خارج می شود و در سایز آن هیچ تغییری مشاهده نمی شود.
 3. در مرحله بعدی، دندانپزشک متخصص به بررسی وضعیت دهان و دندان کودک پرداخته و بعد از معاینات لازم، نحوه استفاده از قالب صورت فیس ماسک را به بیمار آموزش می دهد.
 4. هر زمانی که ارتودنتیست تشخیص داد، پیچ داخل قالب باز شده تا رشد فک بالا تحریک شود و حدود ۶ تا ۱۲ ماه بعد، روند درمان به پایان می رسد.

مدت زمان استفاده از فیس ماسک ارتودنسی

فیس ماسک ارتودنسی در دسته دستگاه های ارتودنسی متحرک قرار دارد و مانند هر نوع دستگاه متحرک دیگری، نتیجه درمان به همکاری بیمار با ارتودنتیست بستگی دارد. اگر بیمار به توصیه های ارتودنتیست خود به درستی عمل کند، زمان درمان به خوبی طی شده و نتیجه درمان نیز بسیار قابل قبول خواهد بود. مدت زمان بیشتر استفاده از فیس ماسک ارتودنسی باعث می شود تا هدایت رشد فک بالا راحت تر و سریع تر انجام شود. بنابراین، متخصص ارتودنسی توصیه می کند تا کودک در بیشتر ساعت های روز (حدود ۱۸ ساعت) از این دستگاه استفاده کند و در زمان مسواک زدن، غذا خوردن و یا مدرسه رفتن، آن را از دهان خود خارج نماید. به طور کلی برنامه منظم و زمان استفاده از فیس ماسک ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار و نوع ناهنجاری، توسط ارتودنتیست بررسی و بیان می گردد.

مزیت های استفاده از فیس ماسک

اگرچه این دستگاه مورد پسند مردم و کودکان نیست، اما توجه داشته باشید که اگر متخصص ارتودنسی استفاده از ماسک ارتودنسی را تشخیص دهد، در صورت استفاده از آن نتایج درمان خوب و بسیار قابل قبول خواهد بود. مزایای فیس ماسک ارتودنسی به شرح زیر است:

 • باعث افزایش زیبایی چهره و فرم دهان می‌شود.
 • به کاهش احتمال کشیدن دندان منجر می‌شود.
 • به بهبود سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
 • نیاز به درمان‌های سخت (جراحی) در آینده را کاهش می‌دهد.
 • به کاهش طول درمان با ارتودنسی ثابت کمک می‌کند.
 • باعث ایجاد فضای کافی برای دندان های در حال رشد می‌شود.

نکات مهم در حین استفاده از فیس ماسک

هنگامی ‌که بدن با دستگاه فیس ماسک تطابق می‌یابد، کمی درد در دندان‌ها احساس می‌شود. متخصص ارتودنسی معمولاً توصیه می‌کند که زمان استفاده از این دستگاه به ‌تدریج افزایش داده شود. به این صورت که از یک ساعت شروع کنند و هر روز یک ساعت به مدت آن اضافه کنند تا بیمار بتواند به‌ راحتی در فواصل مورد نظر از آن استفاده کند. استفاده از داروهای مسکن استاندارد در طی دوره‌ی تطبیق با دستگاه، می‌تواند کمک ‌کننده باشد. اما پس ‌از این دوره استفاده از آن‌ها دیگر لازم نیست. به خاطر داشته باشید، که اگر این دستگاه را درست قبل از خواب روی صورتتان قرار دهید، اغلب می‌تواند موجب احساس درد بیشتر از حد معمول شود که باعث می‌شود بیمار به‌طور ناخودآگاه آن را از روی صورت خود بردارد.

لطفا امتیاز دهید

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: ۸۸۳۷۶۳۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

مقالات مفید ارتودنسی

ناهنجاری اپن بایت
اپن بایت

اپن بایت نحوه ای که دندان ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند، occlusion نامیده می شود. در دنیایی ایده