مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟

مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟

در این مطلب می خواهیم بدانیم، که مسواک ارتودنسی بین دندانی چیست؟ دندان ها بطور مرتب کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا یک سطح جونده را بوجود آورند. این دندان ها در بین هم دارای فضای خالی می باشند، که محل تجمع مواد غذایی و جرم دندان و پلاک میکروبی است. این بدان علت است، که زبان به راحتی نمی تواند فضای بین دندانی را پاکیزه کند. در نتیجه این تجمع، این فضاهای بین دندانی بشدت مستعد پوسیدگی می باشند. جهت تمیز کردن فضای بین دندانی وسایلی غیر از مسواک معمولی وجود دارند، که مهم ترین آن ها مسواک بین دندانی و نخ دندان می باشند.

اگر در حال حاضر تحت درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان­های خود یا در شرف شروع درمان ارتودنسی هستید، ممکن است در مورد بهترین راه برای تمیز نگه داشتن دندان­ها و بریس‌­ها سوال داشته باشید. در طیف وسیع درمان‌های ارتودنسی در دسترس، بریس‌ها در سبک‌های مختلفی از ثابت گرفته تا متحرک، فلزی و سرامیکی عرضه می‌شوند. برای زیباتر جلوه دادن لبخند شما، ارتودنسی کارآمدترین روش حال حاضر است.  برای تمیز نگه داشتن دندان ها در این دوران، شست و شو با مسواک ارتودنسی بین دندانی، مفیدترین و بهترین راهکار است. در این مقاله قصد معرفی این مسواک و ارائه اطلاعات تکمیلی درباره آن را داریم. دکتر مهریزی، دکتر ارتودنسی در سعادت آباد با ارائه بهترین خدمات ارتودنسی دندان در خدمت شما است.

چرا مسواک بین دندانی ضروری است؟

در طول درمان ارتودنسی دندان ها و دهان بیمار بیش از پیش حساس شده و نگهداری از آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین جهت، در دوره درمان استفاده از مسواک ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. چرا که دستگاه ارتودنسی روی دندان ها قرار گرفته و تمیز کردن آن ها را دشوارتر می کند. از همین رو ممکن است باکتری ها در زیر سیم ها و براکت ها تجمع پیدا کرده و باعث پوسیدگی یا تغییر رنگ در این نواحی شوند.

اگر بیماران در دوران درمان از مسواک ارتودنسی استفاده نکنند، خطر ابتلا به این عوارض در آن ها افزایش پیدا می کند. همچنین، دستگاه ارتودنسی ممکن است باعث ایجاد التهاب در لثه و بافت دهان شده و خطر ابتلا به عفونت های دهانی را افزایش دهد. پس باید از تمامی روش های سالم نگه داشتن دهان و دندان از جمله مسواک ارتودنسی بین دندانی استفاده کرد.

اطلاعات مفید دندانپزشکی: هزینه ارتودنسی دندان

انواع مسواک ارتودنسی

مسواک‌های ارتودنسی در سه نوع ساخته می‌شوند، که می‌توانید بر اساس نوع دندان و نیاز خود یکی از آن‌ها را خریداری کنید. انواع مسواک ارتودنسی عبارت‌اند از:

 • مسواک ارتودنسی منحنی: این نوع مسواک برای مکان‌هایی از دهان مناسب است، که دسترسی به آن‌ها سخت است. به‌عنوان نمونه می‌توان به فاصله بین دندان‌های انتهایی اشاره کرد.
 • مسواک ارتودنسی گرد: مسواک ارتودنسی گرد نیز همانند مسواک منحنی برای دندان هایی به کار می رود، که به راحتی نمی توان به آن ها دسترسی داشت. این نوع مسواک برای تمیز کردن براکت و بریس ها عالی است.
 • مسواک ارتودنسی برسی:  این مسواک عملکردی شبیه نخ دندان دارد و مناسب پاک‌کردن مواد غذایی از بین دندان‌هاست.

طرز استفاده از مسواک بین دندانی

استفاده از این مسواک ها بسیار آسان است و فقط باید حین استفاده از آن ها کمی احتیاط کرد. برای اینکه بین دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود را با این مسواک تمیز کنید، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از هرچیزی یک مسواک ارتودنسی متناسب با وضعیت دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود تهیه کنید.
 • بهتر است قبل از اینکه به روش عادی مسواک بزنید، لابلای دندان های خود را با مسواک بین دندانی تمیز کنید.
 • فرچه مسواک را به آرامی به فضای بین دندانی خود وارد کنید.
 • برای وارد کردن فرچه به هیچ عنوان از زور و فشار بیش از حد استفاده نکنید.
 • مسواک را به آرامی در جهت عقب و جلو به حرکت در بیاورید و اینکار را برای تمام فضاهای بینی دندانی انجام دهید.
 • تلاش کنید که قبل از هر بار مسواک زدن، از فرچه بین دندانی استفاده کنید، اما در هر صورت می توانید دست کم ۱ بار در شبانه روز از مزیت مسواک اینتردنتال برای تمیز کردن بین دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود استفاده کنید.

اطلاعات مفید دندانپزشکی: معایب ارتودنسی لینگوال

انتخاب مسواک های بین دندانی با اندازه مناسب

یکی از گام های مهم در تمیز نگاه داشتن دندان های ارتودنسی شده انتخاب مسواک بین دندانی با اندازه مناسب می باشد، و این کار تنها با آزمایش کردن مسواک های مختلف امکان پذیر است. مسواک بین دندانی مناسب مسواکی است، که بدون اعمال فشار و به راحتی وارد فضاهای بین دندانی شما شود. گاهی نیاز دارید بیش از یک سایز مشخص مسواک را تهیه کنید، چرا که ممکن است فاصله بین دندان های عقبی بیشتر از فاصله بین دندان های جلوی شما باشد.

برخی اوقات، انتخاب مسواک بزرگتر که مناسب برای دندان های عقبی است، اگر برای دندان های جلویی که فضای بین دندانی کمتری دارد استفاده شود، منجر به آسیب و خونریزی لثه ها می گردد. ولی اگر به درستی از آن ها استفاده کنید نه تنها آسیبی به دندان و لثه شما وارد نمی شود، بلکه لثه ها و دندان های سالم و شاداب تری خواهید داشت.  به همین دلیل است که انتخاب اندازه مسواک مناسب برای دندان ها، با استفاده از یک بسته آزمایشی بسیار مهم است. همچنین، می توانید برای انتخاب مسواک مناسب با پزشک متخصص خود مشاوره داشته باشید.

موارد استفاده از مسواک­‌های بین دندانی

مسواک ارتودنسی بین دندانی کاربردهای مختلفی دارد. مهم ترین کاربرد آن عبارت است از:

 1. تمیز کردن فاصله بین دندان­‌ها در طول درمان ارتودنسی
 2. تمیز کردن سیم‌ها و بریس‌های ارتودنسی
 3. شستن و تمیز کردن دندان‌­های زیر آرچ وایر
 4. تمیز کردن پیچ‌­های ایمپلنت و لمینت
 5. تمیز کردن فضاهای بین دندانی در افراد دارای شکاف بین دندانی
 6. تمیز کردن لثه‌­ها و کاهش التهاب لثه‌­ها

تا چه زمانی باید از مسواک بین دندانی استفاده کنیم؟

مسواک های بین دندانی فقط مخصوص دندان های ارتودنسی شده نیستند، بلکه در حالت عادی نیز می توان از این مدل مسواک ها استفاده کرد. تلاش برای سلامت دندان ها یک امر ضروری است، که در تمامی عمر باید آن را رعایت کرد. اما رعایت نکات بهداشتی زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان وجود دارد اهمیت بیشتری دارد.

دستگاه ارتودنسی به دلیل اینکه به دندان ها متصل می شود به خوبی اجازه نمی دهد، تا نخ دندان به خط لثه برسد و مسواک زدن به راحتی صورت گیرد. از این رو برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و تجمع باکتری ها و پلاک ها باید تا زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان قرار دارد از مسواک بین دندانی استفاده کنید.

مقالات مرتبط: تاثیرات مسواک بر ارتودنسی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: 02188376343

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید
جراحی فک ارتوگناتیک
جراحی فک ارتوگناتیک

جراحی فک ارتوگناتیک چیست؟ جراحی فک ارتوگناتیک یا ارتوسرجری (Orthognathic surgery)، برای کاهش علائم و

تحلیل لثه چیست؟
تحلیل لثه چیست؟

تحلیل لثه چیست؟ آیا می دانید تحلیل لثه چیست؟ اگر احساس می‌کنید که بعضی دندان‌هایتان

کش ارتودنسی چیست؟
کش ارتودنسی چیست؟

کش ارتودنسی چیست؟ آیا می دانید کش ارتودنسی چیست؟ برای تسریع روند ارتودنسی دندانپزشکان از

مقالات مفید ارتودنسی

معرفی انواع اجزای ارتودنسی

آنچه می خوانیم… معمولا افرادی که با کجی دندان یا به هم ریختگی و نامنظم بودن دندانهای خود مشکل دارند