[vc_row][vc_column][vc_column_text]ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی به جابه جایی دندان ها به جایگاه صحیحشان اختصاص دارد. با وجود آنکه این کار تاثیر زیبایی شناسانه نیز دارد، اما هدف اصلی آن بازگرداندن راستای مناسب دندان ها برای بهبود سلامت دندان ها و آرواره است.

متخصص ارتودنسی چه کسی است؟

پس از معمولا پنج سال تحصیل در رشته ارتودنسی، یک دوره رزیدنتی به طول حداقل دو تا سه سال لازم است تا فرد متخصص ارتودنسی شود. در این دوره دندانپزشکان می آموزند که چگونه در زمینه راستای دندان ها و آرواره متخصص شوند. دکتر مهریزی به عنوان متخصص ارتودنسی غرب تهران انواع خدمات مربوط به این تخصص را ارائه می دهد.

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می دهد؟

بهترین متخصص ارتودنسی دندان های ناصاف یا مشکلات آرواره را تصحیح می کند. در میان شرایطی که متخصص ارتودنسی درمان می کند، دندان های نامرتب یا فاصله دار، دندان های کج، اوربایت، آندربایت و کراس بایت قرار دارد.

آیا ارتودنسی تنها برای کودکان است؟

نه. بزرگسالان هم می توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند. دندان ها بدون توجه به سن بیمار جابه جا می شوند. با وجود این زمانی که رشد استخوان ها متوقف می شود، اصلاح مشکلاتی مانند مشکلات آرواره ای نیازمند تخصص های دیگر دندانپزشکی نظیر جراحی است.

دستگاه های ارتودنسی چگونه کار می کنند؟

دستگاه های ارتودنسی فشاری آرام و مداوم را به تدریج به دندان ها وارد می آورند تا آنها را جابه جا کنند. چندین نوع دستگاه ارتودنسی وجود دارد:

استیل ضد زنگ یا براکت های سرامیکی به دندان متصل شده و سیم به این براکت ها وصل می شود. در برخی از موارد ممکن است بند های کشی برای جابه جایی دندان ها به موقعیت مناسب استفاده شود.

ارتودنسی لینگوال زیر مجموعه ای از ارتودنسی های سنتی است. تفاوتش با نمونه های سنتی این سات که به جای بیرون دندان روی بخش داخلی دندان نصب می شود.

ارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که شامل الاینرهای پلاستیکی شفاف متحرکی است که روی دندان ها فیت می شود.

چرا من یا کودکم نیاز به درمان ارتودنسی داریم؟

وراثت مهم ترین دلیل مشکلات ارتودنسی است. مکیدن شست یا مکیدن لب ها بخصوص پس از سن پنج سالگی، می تواند خطر پیش آمدگی دندان های جلو را افزایش دهد. جراحتی که به افتادن دندان منجر شود نیز می تواند سبب جابه جایی دندان ها شود.

اگر مشکلی نداشته باشم، چرا باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوم؟

دندان های منظم و با فاصله مناسب نه تنها جذاب تر هستند، بلکه تمیز کردنشان راحت تر است و همین مسئله خطر بیماری های پریودنتال، از دست رفتن دندان و استخوان آرواره را کاهش می دهد. دندان های کج ممکن است در نهایت به مشکلاتی در گفتار یا جویدن منجر شوند و یا باعث سر درد یا درد آرواره شوند.

آیا تنها خواستن لبخندی جذاب تر دلیل خوبی برای شروع درمان ارتودنسی است؟

تحقیقات نشان داده اند که لبخند یکی از اولین ویژگی های صورت است که افراد متوجه آن می شوند. زمانی که دندان ها و فک در جایگاه مناسب و با تناسبات صحیح هستند، می توانند تاثیر زیادی در ظاهر و اعتماد به نفس فرد داشته باشد.

دندانپزشک من معتقد است که به ارتودنسی نیاز دارم، در صورتی که تحت این درمان قرار نگیرم چه اتفاقی می افتد؟

دندان های نامرتب خطر پوسیدگی را افزایش می دهند زیرا کشیدن نخ دندان به طور صحیح و تمیز کردن تمام سطوح آن سخت تر است. زمانی که پوسیدگی شروع می شود، خطر بیماری های لثه و پریودنتال بالا می رود. بیماری های پریودنتال می تواند باعث از میان رفتن استخوان آرواره و از دست رفتن دندان شود. غذاها با دندان های با راستای نامناسب به خوبی جویده نمی شوند که ممکن است به تغذیه و سلامت کلی شما آسیب بزند. اگر مشکلات دندانی منجر به وقفه تنفسی در خواب شوند، سلامت بدن شما به خطر می افتد. زیرا وقفه تنفسی در خواب مشکلاتی نظیر چاقی مفرط، دیابت، بیماری های قلبی و افزایش فشار خون را به دنبال دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]