دندانپزشکی برای افراد با بیماری‌های خاص

ملاحظات دندانپزشکی در افراد با بیماری‌های خاص

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که دندانپزشکی برای افراد با بیماری‌های خاص ممکن است با چه مشکلاتی مواجه باشد و در برای درمان دندان و ارتودنسی چه ملاحظاتی را در ارتباط با آنان باید درنظر بگیریم. این مقاله توسط دکتر احسان مهریزی، بهترین متخصص ارتودنسی در سعادت آباد، نوشته شده است.

مقدمه

ارتودنسی شاخه ای تخصصی از دندانپزشکی است که بر تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی و صورت تمرکز دارد. در حالی که ارتودنسی اغلب با تراز کردن دندان‌ها و فک‌ها برای بهبود لبخند و سلامت دهان و دندان افراد همراه است، این رشته همچنین نقش مهمی در مراقبت از افراد با بیماری های خاص دارد. این افراد شامل افراد دارای ناتوانی های رشدی، مانند اوتیسم، فلج مغزی، و سندرم داون می‌شوند.

دندانپزشکی برای افراد با بیماری‌های خاص چالش های منحصر به فردی را ایجاد می کند. افراد با بیماریهای خاص ممکن است در فعالیت های روزانه، به ویژه مراقبت از خود، که شامل سلامت دهان و دندان می شود، با مشکلاتی مواجه شوند. توانایی های ذهنی آنها ممکن است بر توانایی آنها برای به خاطر سپردن و پیروی از دستورالعمل ها در مطب دندانپزشکی و در خانه تأثیر بگذارد. آنها همچنین ممکن است با مسائل رفتاری روبرو شوند که می تواند مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را پیچیده کند.

مشکلات عصبی عضلانی می تواند دهان را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سفت شدن یا شل شدن مداوم ماهیچه های جویدنی، آب دهان، گلودرد یا مشکلات بلع شود که مراقبت از دهان را پیچیده می کند. حرکات کنترل نشده بدن می تواند ایمنی و توانایی ارائه مراقبت از دهان را به خطر بیندازد. علاوه بر این، اختلالات بینایی، کم شنوایی، یا آلرژی به لاتکس نیز ممکن است در افراد دارای ناتوانی های رشدی وجود داشته باشد که منجر به مشکلات ارتباطی در حین درمان در مطب دندانپزشکی می شود.

لینک مفید: هزینه ارتودنسی

برخی از مشکلات دندانی رایج در افراد دارای ناتوانی رشد چیست؟

افراد دارای ناتوانی های رشدی اغلب با شیوع بیشتری از مسائل دندانی روبرو هستند. در اینجا به برخی از مشکلات رایج دندانی که ممکن است با آن مواجه شوند، اشاره کرده‌ایم:

 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان در افراد دارای ناتوانی های رشدی بسیار رایج است. این می تواند به دلیل مشکلات در حفظ بهداشت دهان باشد یا به این دلیل که داروهای خاصی که معمولاً برای این افراد تجویز می شود، باعث خشکی دهان و در نتیجه منجر به پوسیدگی دندان شود.
 • بیماری لثه: بیماری لثه اغلب بیشتر و در سنین پایین‌تر در افراد دارای ناتوانی‌های رشدی رخ می‌دهد. این احتمالاً به دلیل مشکلات در انجام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن موثر است که برای سلامت لثه بسیار مهم است.
 • مال اکلوژن: مال اکلوژن یا ناهماهنگی دندان ها در بین افراد دارای ناتوانی های رشدی رایج است. این می تواند جویدن و صحبت کردن را دشوار کند و خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و آسیب های دهانی را افزایش دهد.
 • مشکلات سلامت دهان و دندان ناشی از شرایط سلامت مزمن: افراد دارای ناتوانی های رشدی اغلب از مشکلات سلامت مزمن مانند دیابت رنج می برند که می تواند باعث مشکلات سلامت دهان شود. به عنوان مثال، دیابت می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.
 • مشکلات سلامت دهان و دندان ناشی از آسیب رساندن به عادات دهانی: آسیب عادات دهانی مانند دندان قروچه و فشردن، تنفس دهان و فشار دادن زبان می تواند برای افراد دارای ناتوانی های رشدی مشکل ایجاد کند.

مراقبت های پیشگیرانه از دندان، از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و بازدید از دندان، برای مدیریت این مشکلات دندانی بسیار مهم است. با این حال، این وظایف می تواند برای افراد دارای ناتوانی های رشدی چالش برانگیز باشد و اغلب به کمک مراقبان یا متخصصان دندانپزشکی نیاز دارند.

لینک مفید: ارتودنسی کودکان

ارائه خدمات ارتودنسی برای افراد دارای بیماری خاص

ارائه مراقبت های دندانی برای جمعیت های خاص نیازمند رویکردی متفاوت از مراقبت های معمول است. برای مراقبان، شامل برنامه ریزی، زمان و توانایی مدیریت نگرانی های جسمی، ذهنی و رفتاری است. ممکن است لازم باشد که مراقبین دندان های بیمار را خودشان مسواک بزنند یا مسواک را اصلاح کنند تا محدودیت های فیزیکی را رعایت کند.

بطور معمول ارتودنتیست ها باید طیفی از ناتوانی و محدودیت‌ها را هنگام ارائه درمان در نظر بگیرند. این شامل:

 • ناتوانی های جسمی: بیماران دارای ناتوانی جسمی ممکن است برای مسائل حرکتی به امکانات ویژه نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، یک بیمار روی صندلی چرخدار ممکن است به یک صندلی دندانپزشکی نیاز داشته باشد که بتوان آن را در ارتفاع راحت تنظیم کرد، یا به کمک در انتقال بیمار. حرکات کنترل نشده بدن همچنین ممکن است نیاز به توجه دقیق برای ایمنی در حین مراقبت از دهان داشته باشد.
 • ناتوانی های رشدی: نمونه هایی از ناتوانی های رشدی عبارتند از اوتیسم، فلج مغزی و سندرم داون. این شرایط می‌تواند بر توانایی بیمار در درک و پیروی از دستورالعمل‌ها، واکنش به محرک‌های حسی و انجام روال‌های خودمراقبتی، از جمله بهداشت دهان و دندان تأثیر بگذارد.
 • اختلالات قلبی: برخی از ناتوانی های رشدی، مانند سندرم داون، اغلب با بیماری های قلبی مرتبط هستند. ارتودنتیست ها باید با متخصص قلب مشورت کنند تا مشخص شود که آیا آنتی بیوتیک های قبل از درمان نیاز است.
 • چالش های رفتاری: برخی از بیماران ممکن است مشکلات رفتاری داشته باشند که می تواند مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را پیچیده کند، مانند اضطراب دندان یا مقاومت در برابر درمان. ممکن است ارتودنتیست ها نیاز به استفاده از تکنیک های تخصصی مدیریت رفتار داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که این بیماران مراقبت های لازم را دریافت می کنند.
 • ناتوانی های شناختی: ناتوانی های شناختی می توانند بر حافظه، مهارت های حل مسئله، توجه و توانایی های یادگیری بیمار تأثیر بگذارند. این چالش ها می تواند پیروی از دستورالعمل های بهداشت دهان یا درک اهمیت درمان ارتودنسی را برای بیمار دشوار کند.
 • رفلاکس معده به مری: برخی از افراد مبتلا به اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند فلج مغزی ممکن است رفلاکس معده به مری را تجربه کنند، که می تواند باعث مشکلات دراز کشیدن به پشت شود و ممکن است منجر به حساسیت دندان یا فرسایش شود.
 • مشکلات عصبی عضلانی: شرایطی مانند فلج مغزی می‌تواند بر عضلات اطراف دهان تأثیر بگذارد و باعث مشکلاتی مانند آب‌ریزش آب دهان، آب دهان یا مشکلات بلع شود که مراقبت از دهان را پیچیده می‌کند. این بیماران همچنین ممکن است در جویدن ماهیچه‌ها، به طور مداوم سفت یا شل، مشکلاتی داشته باشند که می‌تواند روی هم‌ترازی دندان‌ها تأثیر بگذارد.

متخصصان ارتودنسی باید از این شرایط آگاه باشند و استراتژی های درمانی خود را بر این اساس برای ارائه بهترین مراقبت ممکن برای بیماران خود تطبیق دهند. در نتیجه، ارائه مراقبت های ارتودنسی برای جمعیت های خاص یک جنبه حیاتی از دندانپزشکی است که نیاز به دانش، مهارت و درک تخصصی دارد. با در نظر گرفتن نیازها و چالش های منحصر به فرد این افراد، متخصصین ارتودنسی و ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی می توانند به آنها در دستیابی و حفظ سلامت دهان و دندان و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند.

لینک مفید: بهترین متخصص ارتودنسی بزرگسالان

۵/۵ - (۳ امتیاز)

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: 02188376343

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

مقالات مفید ارتودنسی

معرفی انواع اجزای ارتودنسی

آنچه می خوانیم… معمولا افرادی که با کجی دندان یا به هم ریختگی و نامنظم بودن دندانهای خود مشکل دارند

باندینگ ارتودنسی چیست؟
باندینگ ارتودنسی چیست؟

باندینگ ارتودنسی چیست؟ آیا می دانید باندینگ ارتودنسی چیست؟ باندینگ ارتودنسی به معنای چسباندن بریس ارتودنسی به دندان‌ها می‌باشد. با