ارتودنسی لینگوال

بسیاری از افراد از بدو تولد دارای دندان های متقارن نیستند، اما این بدان معنا نیست که به لطف علم پزشکی نمی توانید دندان های صاف داشته باشید. بریس های ارتودنسی همان چیزی هستند که برای نشان دادن دندان های کاملاً هم تراز به آن نیاز دارید. 

ارتودنسی لینگوال

این روزها انواع مختلفی از بریس ها وجود دارد و دیگر لازم نیست نگران خدشه دار شدن لبخند خود با مجموعه ای از سیم ها در دهان خود باشید. آیا با ارتودنسی لینگوال آشنایی دارید؟ برای یک فرد عادی، این اسم ممکن است یک اصطلاح ناآشنا باشد. بنابرای ما مزایا، نصب و سایر عوامل جالب دیگر را در مورد ارتودنسی لینگوال دندان از زبان دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی غرب تهران برای شما توضیح خواهیم داد تا شما بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

بریس های لینگوال یک نوآوری ارتودنسی هستند که مخصوصاً برای کسانی که از ظاهر بریس ها خوششان نمی آید ساخته شده است. بر خلاف بریس‌های فلزی سنتی که در جلوی دندان ها قرار می‌گیرند، بریس‌های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها قرار می‌گیرند. در نتیجه، آنها مانند ارتودنسی نامرئی به چشم نمی آیند. این نوع ارتودنسی به عنوان ارتودنسی مخفی نیز شناخته می شود. با این حال، مانند ارتودنسی ثابت سنتی، این نوع ارتودنسی نیز از سیم‌ها و براکت‌های فلزی برای تغییر ناهماهنگی‌ دندان ها استفاده می‌کند. این نوع روش درمان به ویژه در میان بزرگسالان محبوب است زیرا با استفاده از این نوع ارتودنسی، ظاهر آنها تغییر نمی کند. همچنین برای نوازندگانی که سازهای بادی می نوازند، سازگاری با آنها آسان تر است. با این حال، ارتودنسی لینگوال توسط هر دکتر ارتودنسی ارائه نمی شود، زیرا این نوع روش درمانی به آموزش، مهارت ها و ابزارهای خاص برای نصب نیاز دارد. 

بریس های لینگوال چگونه کار می کنند؟

مزایای ارتودنسی لینگوال

بریس های لینگوال به همان روشی که بریس های فلزی  کار می کنند، عمل می کنند. آنها به شکل گیری یک قوس کامل در بین دندان ها کمک می کنند، که در ازای آن به شما لبخندی عالی می بخشد و هرگونه ناهنجاری را که ممکن است وجود داشته باشد برطرف می کند. در حالی که بریس های لینگوال معمولاً به خوبی کار می کنند و در طول تعاملات اجتماعی کم و بیش نامرئی هستند، اما آنه مشکلاتی نیز دارند. شایع ترین عارضه با مشکلات زبان رخ می دهد. از آنجایی که زبان شما به طور مداوم در معرض یک براکت فلزی قرار می گیرد، می تواند در ابتدا باعث ایجاد درد و التهاب در زبان و لثه شود. همچنین، خوردن و جویدن ممکن است در ابتدای درمان دشوار باشد.

مزایای ارتودنسی لینگوال

انتخاب بریس های لینگوال مزایای زیادی دارد که بارزترین آنها نامرئی بودن و عدم تاثیر بر ظاهر شما است. مزایایی که باعث افزایش محبوبیت ارتودنسی لینگوال در بین بزرگسالان و کودکان شده است عبارتند از:

یکی از مسائلی که در پوشیدن بریس های سنتی رایج است، لکه دار شدن دندان ها است. از آنجایی که بریس‌های لینگوال پشت دندان‌های شما قرار می‌گیرند، لکه‌ دار شدن در مقایسه با بریس‌های سنتی قابل توجه نیست.

بریس های لینگوال هم برای بزرگسالان و هم برای نوجوانانی که با بریس های پنهان احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنند، گزینه ای عالی است.

بریس های فلزی سنتی برای کسانی که سازهای بادی می نوازند یا کسانی که به ورزش های رزمی می پردازند می تواند مشکل ساز باشد. هر فعالیتی که مستلزم تماس مستقیم با دهان باشد، از جمله مسواک زدن و غذا خوردن، نیاز به برداشتن بریس‌های سنتی دارد که در مدت طولانی، یک مشکل مزمن است. انتخاب بریس های لینگوال می تواند شما را از این تلاش های اضافی رهایی بخشد.

بزرگترین مزیت ارتودنسی لینگوال این است که آنها را گم نخواهید کرد یا برای انجام کارهای دهانی نیازی به برداشتن آنها ندارید. این بدان معناست که آنها همیشه در جای خود باقی می مانند و کار خود را بصورت موثر انجام می دهند. همچنین آنها کمتر نیاز به تعویض در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی دارند.

آیا بریس های لینگوال انتخاب مناسبی برای شما است؟

قبل از انتخاب بریس های لینگوال چند نکته را در نظر بگیرید تا مشخص شود آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر.

عادات غذایی: خوردن و آشامیدن برخی از مواد غذایی در روش درمانی ارتودنسی لینگوال ممنوع است. برای مثال خوردن غذاهای سفت و جویدنی، ذرت بو داده، چیپس، آجیل، هویج خام و هر چیزی که نیاز دارید به شدت آن را گاز بزنید برای شما مجاز نیست. غذاهایی که قند کمی دارند و نیاز به جویدن زیادی ندارند، مانند نان، پوره سیب زمینی، پودینگ، پاستا، سوپ و پنیر برای شما بسیار ایده آل هستند.

احتمال اختلال در گفتار: از آنجایی که این نوع بریس‌ها می‌توانند زبان شما را تحریک کنند و باعث اختلال موقت گفتار شما ​​شوند، بهتر است قبل از انتخاب آنها، به طور کامل از مزایا و معایب آنها آگاه شوید.

بهداشت دهان و دندان: از آنجایی که براکت ها در پشت دندان ها قرار می گیرند، تمیز کردن آنها نسبت به براکت های معمولی دشوارتر است. مگر اینکه متعهد به رعایت بهداشت مطلق دهان و دندان خود باشید، در صورت عدم رعایت بهداشت، بریس های لینگوال می توانند به یک مشکل تبدیل شوند که منجر به به خطر انداختن سلامت دهان و دندان شما می شود.

هزینه و مدت زمان درمان: بریس های لینگوال به آرامی اما به طور پیوسته ناهنجاری های دندان های شما را اصلاح می کنند و از طرقی به هیچ وجه بر ظاهر شما تأثیر نمی گذارند. از سوی دیگر، آنها نسبتاً گران هستند و نگهداری آنها آسان نیست. آگاهی از همه این عوامل، انتخاب بهترین روش ارتودنسی را برای شما آسان تر می کند و با دانستن آنها مطمئن می شوید که از نوع درمان خود پشیمان نمی شوید.

معایب ارتودنسی لینگوال

شکایت اولیه بیماران درباره ارتودنسی لینگوال در مورد تحریک زبان به دلیل تماس مداوم بین فلز و زبان است. اما این اثرات به سرعت از بین می روند. مزیت این است که فقط زبان شما با بریس ها در تماس است، بنابراین تحریک لثه ها و گونه وجود ندارد.

بسیاری از بیماران حتی پس از استفاده طولانی مدت نمی توانند با آنها سازگار شوند و درد و تغییر جزئی در گفتار را تجربه می کنند که با گذشت زمان از بین می رود. میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است و تا حدودی به مهارت های متخصص ارتودنسی شما بستگی دارد. به همین دلیل است که همیشه باید به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی باشید.

از آنجایی که بریس های لینگوال نامرئی هستند، ممکن است مسواک زدن دندان ها و تمیز کردن براکت ها سخت تر باشد. بنابراین، خرید آینه دندانپزشکی می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند باشد، زیرا به شما امکان می دهد پشت دندان های خود را بهتر ببینید.

آنها نسبت به بریس های سنتی و ارتودنسی نامرئی گران تر هستند. در حالی که آنها شبیه بریس های سنتی هستند، گاهی اوقات نیاز به سفارشی سازی فردی دارند تا به طور کامل روی هر دندان قرار بگیرند، که این می تواند هزینه ارتودنسی لینگوال را افزایش دهد.

با ارتودنسی لینگوال باید از خوردن غذاهای سفت مانند ذرت یا سیب پرهیز کنید، زیرا ممکن است بریس‌ها بشکند. اجتناب از غذاهای چسبنده مانند کارامل یا انواع خاصی از آب نبات توصیه می شود زیرا آنها به پشت بریس ها می چسبد و به سختی پاک می شود.

نکات مهم برای بهداشت دهان و دندان

چگونه یک بیمار می تواند بهداشت دهان و دندان خود را با بریس های ارتودنسی لینگوال حفظ کند؟ نکات زیر می تواند به شما در حفظ سلامت دندان ها و لثه ها در طول درمان ارتودنسی لینگوال و بعد از آن کمک کند:

تمام سطوح دندان ها را حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید

مسواکی را انتخاب کنید که دارای موهای نرم و گرد باشد

حداقل یک بار در روز با احتیاط نخ دندان بکشید یا از یک برس مخصوص استفاده کنید

از دهانشویه فلوراید برای شستشوی مواد از دهان و تقویت مینای دندان استفاده کنید.

هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن و معاینه حرفه ای به ارتودنتیست خود مراجعه کنید

از محدودیت های غذایی که متخصص ارتودنسی توصیه می کند پیروی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
Summary