تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت

در این مطلب می خواهیم تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت را بررسی کنیم. ارتودنسی می‌تواند با ایجاد رابطه مناسب بین بینی، چانه و لب ها در ارتباط با نظم و موقعیت دندان‌ها، بهترین زیبایی چهره را به شما ارائه دهد. گاهی مشکلات فرد شدید است و احتیاج به درمان های ترکیبی ارتودنسی و جراحی می باشد. در این موارد که موقعیت فک ها مشکل دارند، به دو طریق می توان عمل کرد. اگر مشکلات در سنین کودکی شناسایی شوند در بسیاری موارد می‌توان با درمان‌های تغییر رشد موقعیت فک بالا و پایین و چانه و به دنبال آن کل صورت را تغییر داد و چهره زیبایی را برای کودک در دوران بزرگسالی ایجاد کرد.

اما اگر فرد دوران طلایی کودکی را از دست داده باشد و موقعیت فک ها اشکال داشته باشد، تنها راه باقیمانده درمان‌های جراحی به همراه ارتودنسی می باشد. در این موارد پس از یک سال تا یکسال و نیم جراحی انجام شده و پس از آن، درمان ارتودنسی ادامه می یابد. در این مطلب قصد داریم درباره تاثیر ارتودنسی بر چهره افراد صحبت کنیم. شاید بسیاری از ما با این موارد آشنا نباشیم و ندانیم که تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت چیست. پس تا انتها با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم و نکات مفیدی را در این باره به شما عزیزان منتقل کنیم .

زیبایی صورت با ارتودنسی چگونه ممکن می شود؟

زیبایی صورت با ارتودنسی بر اثر هماهنگی ایجاد شده بین فک پایین و بالا و همچنین قرارگیری مرتب دندان ها در کنار هم ممکن می شود. در حقیقت، ارتودنسی با رفع ناهماهنگی ها و فاصله نامتعارف بین دندان ها و فک موجب ایجاد تغییرات در راستای زیباتر شدن چهره می گردد. اهمیت وضعیت فک و چانه و حالت دندان ها در زیبایی صورت بسیار شایان توجه است و ارتودنسی روشی محسوب می شود که انجام درمان را در کنار زیبایی به ارمغان می آورد. پس توجه اغلب افراد در انتخاب شیوه درمانی ارتودنسی علاوه بر قرارگیری مرتب دندان ها، به تاثیر آن در زیبایی صورت هم می باشد.

تاثیر ارتودنسی بر فک پایین

تاثیر ارتودنسی روی فک صورت به شدت زیاد است. بسیاری از افرادی که در یک سانحه دچار آسیب به فک بالا و پایین می شوند، باید با جراحی فک و ارتودنسی دندان، فک را به حالت اولیه بازگردانند. البته این نکته حائز اهمیت است که صورت انسان فقط یک فک متحرک دارد. در نتیجه در آسیب هایی که متوجه صورت و فک است، فک پایین بیشتر آسیب می بیند. اتفاقا اکثر دندان های غیر هم ردیف و نامنظم در انسان، روی فک پایین قرار دارد. با انجام ارتودنسی می توان این ناهمواری ها و مشکلات فک پایین را تا حد زیادی برطرف کرد.

بعد از انجام ارتودنسی دندان ها، یک سری مراقبت هایی باید صورت بگیرد، تا ارتودنسی به خوبی جواب دهد. بسیاری از افرادی که ارتودنسی می کنند، بعد از تمام شدن مدت لازم، تصور می کنند همه چیز تمام شده و دندان ها دیگر به حالت قبلی بر نمی گردند. این تصور تا حدودی درست است اما باید برای اطمینان از این عدم برگشت، از دستگاهی به نام تثبیت کننده ارتودنسی استفاده شود تا ارتودنسی ثابت شود. این دستگاه به ریتینر ارتودنسی معروف است.

تاثیر ارتودنسی بر تقارن صورت

متقارن بودن چهره یکی از معیارهای زیبایی به شمار می‌رود. این موضوع مشخص است که بدن هیچ فردی کاملا متقارن نیست و در تمامی افراد قسمت چپ و راست بدن باهم کمی متفاوت هستند. ولی بعضی اوقات این نامتقارنی بسیار بیشتر است. این مورد ممکن است در ناحیه فک باشد که علاوه براین که زیبایی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد باعث بروز مشکلاتی نیز می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که این نامتقارنی با ارتودنسی برطرف می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال باید متوجه شویم که این مشکل ریشه دندانی دارد یا خیر.

احتمال دارد این مشکل بعد از دوران جنینی اتفاق افتاده باشد، مانند آسیب‌ها یا ضربه‌هایی که به صورت وارد می‌شوند. گاهی هم ممکن است این نامتقارنی فک به علت مشکل در ساختار ماهیچه‌های صورت باشد. در صورتی که این عارضه ریشه دندانی داشته باشد می‌توان با ارتودنسی و جابه‌جا کردن دندان‌ها آن را برطرف نمود. برای این کار معمولا از الاستیک‌های نامتقارن یا مینی اسکرو ارتودنسی استفاده می‌شود.

تاثیر ارتودنسی بر بینی

افراد زیادی این سوال برایشان پیش می آید که آیا ارتودنسی می تواند روی حالت بینی تاثیری داشته باشد. همچنین سوال مهم دیگر این است که عمل بینی باید بعد از ارتودنسی انجام شود و یا قبل از آن؟ با اینکه ارتودنسی تاثیر مستقیمی در حالت و فرم بینی ندارد، اما می تواند با تاثیر بر فرم کلی چهره، نقش موثری در وضعیت قرار گرفتن بینی داشته باشد. باید بدانید که تغییراتی که روی فک بالا اعمال می شوند، روی حالت قرارگیری بینی بی تاثیر نیستند. به همین دلیل توصیه می شود تا افرادی که قصد عمل بینی دارند، این کار را حتما به بعد از اتمام دوره ارتودنسی خود موکول کنند.

تاثیر ارتودنسی بر چانه

در رابطه‌ی بین چانه زیبا و ارتودنسی مواردی هستند، که با تزریق ژل و فیلر هم نمی‌توان آن‌ها را به صورت موقت درمان کرد و جز با ارتودنسی قابل درمان نیستند. از جمله مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دهان می‌توان به آندر بایت، مال اکلوژن کلاس سه یا پروگناتیسم فک پایین و اپن بایت اشاره کرد. این ناهنجاری ها می‌توانند ظاهر فک را نا متناسب نشان دهند و از زیبایی چهره بکاهند.

در آندر بایت چانه‌ فرد جلوتر از بقیه‌ اعضای صورت و دندان‌های فک بالا قرار دارد. این ناهنجاری سبب بزرگ‌تر دیده شدن قسمت چانه فرد مبتلا می‌شود. در این میان پزشک متخصص با استفاده از ارتودنسی، فک پایین را به عقب می‌کشد تا چهره‌ فرد زیباتر به نظر برسد. در ناهنجاری اپن بایت، دندان‌های فک بالا و پایین به یکدیگر نمی‌رسند و بین دندان‌های ردیف بالا و پایین به صورت یک فضای خالی باز می‌ماند. بنابراین، در این حالت هم بزرگی چانه بر زیبایی چهره فرد اثر می‌گذارد. پزشک متخصص به کمک ارتودنسی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی لب ها

یکی از قسمت هایی که بیشترین تاثیر ظاهری را بر اثر درمان ارتودنسی می پذیرد لب ها می باشند. زمانی که دندان ها جلوزده و در حالت اورجت هستند، لب ها بیش از اندازه بیرون می زنند. در درمان بیمارانی که فک بالای جلوزده دارند، با عقب بردن فک بالا لب ها نیز عقب تر می روند و در جای استاندارد خود قرار می گیرند.

برعکس ممکن است متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها در بیماری که فک بالای عقبی دارد، آن را به سمت جلو بکشد. در این حالت نیز لب ها برجسته تر خواهند شد. همچنین، بیمارانی که دارای دندان غایب یا دندان از دست رفته می باشند، لب های تو رفته و صاف دارند و فرم لب های این بیماران زیبا نیست. در انتهای درمان ارتودنسی و جایگزینی دندان غایب، فرم لب ها نیز تغییر کرده و لب ها برجسته تر خواهند شد. زیبایی صورت با ارتودنسی بیشترین تاثیر را بر روی لب ها دارد. بنابراین، نمی توان از تاثیر ارتودنسی بر لب ها غافل ماند.

کلام آخر

ارتودنسی علاوه بر اهداف درمانی و بهبود سلامت دهان و دندان، زیبایی و تقارن بین نقاط مختلف صورت را افزایش می دهد. برطرف کردن مشکلات مربوط به فک و دندان ها، باعث می شود که ظاهر قسمت پایین صورت تغییر کند. درک رابطه ظریف بین خصوصیات صورت، فک و آرایش دندان ها چیزی است، که درمان ارتودنسی را به چنین خدمات پیچیده ای تبدیل می کند. متخصصان ارتودنسی هنگام برنامه ریزی برای درمان، خصوصیات جسمی، مانند نیمرخ شما را هم در نظر می گیرند، تا بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید.

لطفا امتیاز دهید

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: ۸۸۳۷۶۳۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

مقالات مفید ارتودنسی

نایت گارد یا محافظ دندان چیست؟
نایت گارد یا محافظ دندان چیست؟

نایت گارد یا محافظ دندان چیست؟ آیا می دانید نایت گارد یا محافظ دندان چیست؟ نایت گارد وسیله محافظی است،

آبسه دندان در کودکان
آبسه دندان در کودکان

آبسه دندان در کودکان آیا با علائم و نشانه‌های آبسه دندان در کودکان آشنایی دارید؟ بسیاری از کودکان در سنین