دندان های متقارن

دندان های نامتقارن

ناهنجاری دندان های نامتقارن میتواند به دلایل متعدد استخوانی، دندانی و بافت نرم دهان به وجود بیاید. اگر دلیل عمده آن دندانی باشد، ممکن است این ناهنجاری به دلیل رویش غیر عادی دندان ها، از دست رفتن زودهنگام دندان های شیری یا از دست دادن دندان های دائمی باشد. اگر دلیل عمده دندان های نامتقارن استخوانی باشد، ممکن است بیمار عدم تقارن را به صورت پیشرفته یا اکتسابی در یک یا هر دو قوس دندانی داشته باشد.

تقارن زمانی رخ می دهد که بخش های بدن یا صورت شما همانند آینه یکدیگر باشند. دندان های نامتقارن “ناهنجاری است که در آن دندان ها با یکدیگر تقارن ندارند یا اینکه خط تقارن دندان ها با خط تقارن صورت متفاوت است“.

تشخیص و درمان ناهنجاری دندان های نامتقارن

خیلی مهم است که پیش از قطعی شدن گزینه ها و اهداف درمان، نوع دندان های نامتقارن اعم از دندانی یا استخوانی را مشخص کنیم. پرتو نگاری کامپیوتری، رادیوگرافی از جمجمه و انواع مختلف تصویر برداری از سر می تواند به تشخیص و برنامه ریزی درمان این ناهنجاری کمک کند. با وجود این روش ها، همچنان مهم ترین ابزار برای تشخیص آزمایش و ویزیت های کلینیکی بیمار است. بیمار مبتلا به دندان های نامتقارن معمولا دچار ناهنجاری کلاس یک در یک سمت و ناهنجاری کلاس دو یا سه در سمت دیگر است، بنا براین خط تقارن دندان های بالا و پایین با یکدیگر و همچنین با صورت در یک راستا قرار نمی گیرند.

عدم تقارن دندان ها می تواند بر جذابیت چهره افراد تاثیر فراوانی داشته باشد. مطالعات نشان می دهند که که انسان چهره های با تقارن بیشتر را ترجیح می دهند.

دلایل بروز ناهنجاری دندان های نامتقارن

ضربه، استرس، بیماری و حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران کودکی می تواند باعث به وجود آمدن عدم تقارن در چهره شود.

زمانی که دندانی از دست می رود، ساختار صورت تغییر می کند. دلیل این مسئله این است که دندان از ماهیچه های صورت حمایت می کند. بدون حمایت دندان ماهیچه ها تحلیل می روند. بنابراین وقتی که دندانی در یک سمت صورت از دست می رود، چهره دچار عدم تقارن می شود. در برخی مواقع دکتر ارتودنسی برای حفظ ساختار صورت از ایمپلنت دندانی یا بریج به جای دندان از دست رفته استفاده می کنند.

عدم تقارن چهره می تواند توسط وضعیتی به نام کج شدن دندان ها به وجود بیاید. این وضعیت زمانی رخ می دهد که دندان ها در مقایسه با راستای بینی و لب ها کج می شوند. صفحه دندان نامتقارن شده و منجر به کج شدن ماهیچه های صورت و فک نسبت به راستای معمولشان می شود. مطالعات نشان می دهند که جتی زاویه چهار درجه توسط نود درصد افراد قابل مشاهده است. این وضعیت معمولا به دلیل عدم تقارن در خود فک رخ می دهد. دلیل صفحه دندان نامتقارن زمانی به وجود می آید که چند دندان در یک سمت صورت از دست بروند. بهتر است که به سرعت جلوی پیشرفت این ناهنجاری گرفته شود تا به عواقب دردناکی همچون دردهای مفصل آرواره نیانجامد.

درمان ناهنجاری دندان های نامتقارن

در مواردی که دندان ها از دست می روند، در مراحل اولیه می توان درمان را از طریق ایمپلنت یا بریج های دندانی انجام داد.  در موارد شدید بیمار نیاز به انواع ارتودنسی یا ارتودنسی همراه با جراحی خواهد داشت. در صورت سکونت در غرب تهران می توانید برای معاینه و مشاوره به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی سعادت آباد مراجعه کنید.

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی خوب تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید. تلفن تماس جهت هماهنگی: ۸۸۳۷۶۳۱۸

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH