مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

آیا می دانید مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟ یکی از تکنیک های جدید در ارتودنسی مینی اسکرو Minscrew می باشد، که این تکنیک تحول بزرگی را در درمان برخی از ناهنجاری های فکی- صورتی سبب شده است. در گذشته نه چندان دور درمان بعضی از ناهنجاری های فکی-صورتی توسط ارتودنسی به همراه جراحی ارتوگناتیک انجام می شد ولی با ورود مینی اسکرو به عرصه ارتودنسی می توان این دسته از ناهنجاری ها را بدون جراحی و فقط با ارتودنسی درمان نمود.

لغت مینی در انگلیسی یعنی کوچک و واژه اسکرو (screw) نیز به معنای پیچ می باشد. پس این واژه به معنای پیچ فلزی کوچک خواهد بود. در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی، به منظور برطرف نمودن اختلالات دندانی، این پیچ به واسطه لثه به استخوان فک متصل می شود. البته ممکن است با نام های دیگری چون مینی ایمپلنت، میکرو پیچ و یا لنگر غیر دائمی ارتودنسی نیز نامیده شود. در ادامه این مقاله شما را با درمان مینی اسکرو، نحوه عملکرد و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا خواهیم کرد. دکتر احسان مهریزی بهترین متخصص ارتودنسی در سعادت آباد می باشد.

نحوه عملکرد مینی اسکرو یا پیچ ارتودنسی

همانطور که گفته شد، مینی اسکرو در درون استخوان فک تعبیه می‌شود و مانند یک لنگر یا تکیه گاه، قدرت سیم و بریس‌های ارتودنسی را افزایش می‌دهد. در روش ارتودنسی معمولی، تکیه گاه سیم‌های ارتودنسی، دندانی‌های پیشین هستند. زمانی که بهم ریختگی دندان‌ها شدید باشد، احتمال اینکه دندان‌های پیشین نتوانند تکیه گاه خوبی را فراهم کنند وجود دارد.

هر چه سیستم ارتودنسی برای مدت زمان بیشتری در دهان قرار داشته باشد، احتمال پوسیدگی و آسیب به دندان‌ها افزایش می‌یابد و ممکن است فرد به دندانپزشکی ترمیمی نیاز پیدا کند. ترمیم دندان در چنین شرایطی مشکلات مخصوص به خودش را دارد و ممکن است لازم باشد ارتودنتیست برخی از قسمت‌های سیستم ارتودنسی را قبل ترمیم از دهان بیمار خارج کند. مینی اسکرو می‌تواند در درمان عقب رفتگی یا جلو آمدگی بیش از حد درمان‌های جلوی فک پایین یا فک بالا موثر باشد و سرعت درمان را بهبود ببخشد.

اجزای تشکیل دهنده مینی اسکرو

به طور کلی، برای کاشت مینی اسکرو از سه قطعه استفاده می‌کنند که عبارتند از:

 • سر: این قسمت، بدنه دستگاه ارتودنسی را به دندان‌ها متصل می‌کند.
 • گردن: گردن مینی اسکرو به صورت زاویه‎دار طراحی شده است و در درون لثه جایگذاری می‌شود.
 • بدنه: بدنه، بلندترین ‌بخش مینی اسکرو است و در داخل استخوان فک پیچ می‌شود. این قطعه به منظور ثابت نگه داشتن سیستم ارتودنسی و افزایش سطح تماس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قسمت عمده ساختار مینی اسکرو در داخل استخوان فک تعبیه می شود و تنها سر آن در بیرون قرار می گیرد. کش یا فنر‌های مخصوص، به نوک مینی اسکرو وصل می‎شوند، تا دندان‌ها را با سرعت و قدرت بیشتری به سمت موقعیت اصلی‌شان هدایت کنند.

بیشتر بدانید»»» هزینه ارتودنسی در تهران

مزایای درمان با پیچ ارتودنسی

درمان با مینی‌اسکرو دارای مزایای مهم و متعددی است، برخی از مهم‌ترین فواید آن عبارتند از:

 • بسیار ارزان‌تر از ایمپلنت معمولی است.
 • نصب فوری آن امکان‌پذیر است.
 • نیاز به برخی جراحی‌های دهان را از بین می‌برد.
 • متخصص ارتودنسی می‌تواند آن را شخصاً نصب کند و نیازی به ارجاع شما به متخصصان دندان‌پزشکی نیست.
 • خارج کردن آن آسان است.
 • درمان موارد پیچیده را ممکن می‌کند.

 تفاوت مینی اسکرو و ایمپلنت

مینی اسکرو در ارتودنسی و یا پیچ دندانی یکی از اجزا و روش هایی است، که به صورت موقت و برای درمان فرم نامناسب دندان ها استفاده می شود. این روش در حقیقت صرفا برای چند ماه استفاده می شود و مینی اسکرو درون لثه و استخوان فک شما باقی نمی ماند. این در حالی است که ایمپلنت یک درمان دائمی است و به صورت مادام العمر در دهان باقی می ماند. استفاده از ایمپلنت می تواند به منظور جایگزینی دندان کشیده شده باشد.

خطرات و عوارض مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

خطرات احتمالی استفاده از این پیچ شامل موارد زیر می شود:

 • ممکن است پیچ هنگام جاگذاری به یک ریشه دندان برخورد کند، که احتمال درد و حس ناخوشایندی ایجاد می شود. آسیب احتمالی وارد شده به ریشه بعد از مدتی بدون مشکل بهبود می یابد.
 • ممکن است پیچ شل شود. در صورت شل شدن مینی اسکرو ارتودنسی معمولاً می توان در ویزیت بعدی در همان موقعیت حال حاضر پیچ را جای داد.
 • ·۵٪ پیچ ها هنگام قرار دادن می شکنند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است انتهای مینی پیچ در استخوان باقی بماند.
 •  ۱۵-۲۰٪ از این مینی اسکروها زود از کار می افتند و باید تعویض شده یا برداشته شوند.
 • مورد آخر احتمال عفونت است، که البته اگر ناحیه پیچ شده را تمیز نگه دارید، بسیار بعید است عفونتی ایجاد شود.

مدت زمان استفاده از مینی اسکرو

موضوعی که بسیاری از بیماران را نگران می کند، در خصوص مدت زمان استفاده از مینی اسکروها است. این مینی اسکروها را تا چند وقت باید در دهان خود تحمل کنیم؟ یکی از موارد مهم این است که هر شخص بسته به اینکه مشکلش تا چه حد شدید است و اینکه وضعیت دهانی اش به چه صورت می باشد، مدت زمان متفاوتی از این پیچ استفاده خواهد کرد. البته معمولا به صورت حداکثر فقط چند ماه از این پیچ استفاده خواهید کرد.

مراقبت از مینی اسکروها

راه های مراقبت شامل موارد زیر می باشد:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن اطراف این پیچ جهت پیشگیری از بروز عفونت، بسیار مهم می باشد.
 2. یک تکه پنبه را به دهانشویه کلرهگزیدین آغشته کرده و اطراف این پیچ را تمیز کنید.
 3. مینی اسکرو را به هیچ عنوان دستکاری نکنید.
 4. پس از نصب تا یک هفته بعد هر روز دهان خود را با دهانشویه کلرهگزیدین، شستشو دهید.
 5. بعد از نصب از مسواک های برقی استفاده نکنید و دقت کنید که به آرامی مسواک بزنید.

بیشتر بدانید»»» مزایای ارتودنسی سرامیکی

آیا در زمان حذف مینی اسکرو ارتودنسی بیمار احساس درد خواهد داشت؟

این پیچ ها نیز همانند تجهیزات دیگر، قرار نیست تا پایان عمر درون دهان بیمار باقی بمانند. برای حذف آن ها نیاز به هیچگونه ترکیب بی حس کننده ای نیست. اما در صورت ترس شدید بیمار، ارتودنتیست می تواند ناحیه اطراف پیچ را با کمک ترکیبات موضعی بی ‌حس نماید. سوراخ ایجاد شده درون لثه نیز پس از گذشت زمان بسیار کوتاهی ترمیم و پر خواهد شد. پس از برداشتن مینی اسکرو نیز بیمار هیچگونه احساس ناراحتی و یا ناخوشایندی نخواهد داشت.

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. دکتر مهریزی به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید.

تلفن تماس جهت هماهنگی: 02188376343

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید
پالپ دندان چیست؟
پالپ دندان چیست؟

پالپ دندان چیست؟ پالپ دندان، در اثر پوسيدگى و انجام مكرر درمان‌هاى دندانپزشكى بر روى

مقالات مفید ارتودنسی

ارتودنسی
تصورات نادرست درباره ارتودنسی

تصورات نادرست درباره ارتودنسی در این مقاله به تصوراتی پرداخته می شود که عامه مردم در مورد ارتودنسی دارند اما

کراس بایت
کراس بایت

کراس بایت چیست؟ نشانه های ناهنجاری کراس بایت معمولا در کودکی ظاهر شده و در طول زمان به خودی خود