ارتودنسی سرامیکی

بریس های ارتودنسی سرامیکی که به عنوان بریس های شفاف نیز شناخته می شوند، یک روش درمان ارتودنسی هستند که برای صاف کردن دندان ها و رفع مشکلات بایت استفاده می شوند. آنها شامل براکت‌های سرامیکی شفاف و همرنگ دندان هستند که با سیم‌ها و نوارهای لاستیکی همرنگ به سطح دندان‌های شما متصل می‌شوند که زیبایی بیشتری را فراهم می‌کنند. از آنجایی که مدت زمان مورد نیاز برای رفع مشکلات دندان با استفاده از بریس های ارتودنسی سرامیکی یا فلزی یکسان است، تنها تفاوت این دو دستگاه جنس بریس ها است که یکی فلز و دیگری سرامیکی است.

ارتودنسی سرامیکی

بریس سرامیکی چیست؟

بریس های سرامیکی یا شفاف مشابه بریس های سنتی هستند با این تفاوت که آنها از براکت های شفافی تشکیل شده اند. در نتیجه هنگامی که آنها را می‌پوشید برای دیگران کمتر قابل توجه هستند. در ارتودنسی شفاف معمولاً از چند ماده مختلف برای ساخت آنها استفاده می شود. آنها می توانند از مواد سرامیکی، چینی یا پلاستیکی ساخته شوند. درست مانند بریس‌های سنتی، بریس‌های شفاف از یک سیستم سیم و براکت برای جابجایی دندان‌ها در موقعیت مناسب استفاده می‌کنند. متخصص ارتودنسی چندین بار سیم‌ها و براکت‌ها را در طول مدتی که آنها را می‌پوشید تنظیم می‌کنند تا زمانی که بریس ها دندان‌های شما را به موقعیت صحیح هدایت کند. به طور کلی بریس های ارتودنسی سرامیکی بسیار موثر هستند و هنگامی که شما تحت درمان با این نوع بریس ها هستید توجه دیگران را به سختی به خود جلب می کنید.  اگر به بریس نیاز دارید، با ارتودنتیست خود صحبت کنید تا بدانید که آیا بریس های ارتودنسی سرامیکی برای شما مناسب هستند یا خیر. برای آشنایی با ارتودنسی نامرئی روی این لینک کلیک کنید.

آیا بریس های سرامیکی لکه دار می شوند؟

براکت های ارتودنسی سرامیکی به راحتی لکه دار نمی شوند، اما اتصالات الاستیکی که برای نگه داشتن آنها به سیم استفاده می شود می توانند زودتر لکه دار شوند. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از لکه دار شدن براکت های ارتودنسی سرامیکی آورده شده است:
 • بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این به حذف بقایای مواد غذایی که ممکن است باعث ایجاد لکه شوند کمک می کند.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ می شوند خودداری کنید. گوجه‌فرنگی، قهوه، چای، نوشابه یا چاشنی‌هایی مانند سس کچاپ و خردل از عواملی هستند که باعث لکه‌ دار کردن براکت و دندان می‌شوند.
 • سیگار می‌تواند لکه‌های زرد رنگی را روی دندان‌ها و تمام اجزای بریس‌های شما ایجاد کند.
 • از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید. عوامل سفید کننده می توانند باعث شوند سطح رویی دندان شما سفیدتر از قسمت زیرین دندان ها شود.
 • به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. ارتودنتیست شما می تواند براکت ها یا اتصالات سرامیکی شما را در صورت نیاز تعویض کند.

طول درمان ارتودنسی سرامیکی

بریس های ارتودنسی سرامیکی می توانند حدود یک سال و نیم تا سه سال طول بکشند تا دندان ها را با موفقیت صاف کنند در حالی که بریس های ارتودنسی ثابت فلزی کمتر از یک سال تا سه سال طول می کشد. به دلیل شکنندگی براکت‌های سرامیکی، براکت‌ها نیاز به تعویض و تنظیم بیشتری دارند تا از شکستگی آن‌ها جلوگیری شود. این یک دلیل برای مراجعه بیشتر به دکتر ارتودنسی در یک دوره زمانی طولانی تر است.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

 • درد کمتر: طبق گفته افرادی که هم از بریس های فلزی و هم سرامیکی استفاده کرده اند، بریس های ارتودنسی سرامیکی روی لثه ها و گونه های شما درد کمتری ایجاد می کنند زیرا سرامیک آنقدرها سخت نیست.
 • به سختی قابل دید: یکی از مواردی که باعث می‌شود افراد حتی در مواقعی که به آن‌ها نیاز دارند از گرفتن بریس اجتناب کنند، این واقعیت است که آنها قابل رویت هستند و می‌توانند خجالت‌آور باشند، مخصوصا برای ارتودنسی بزرگسالان این موضوع اهمیت بیشتری دارد. براکت‌های مورد استفاده برای بریس‌های سرامیکی می‌توانند با دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشند و تشخیص دشوار باشد.
 • بسیار بادوام: برخی افراد در مورد گرفتن بریس های ارتودنسی سرامیکی احتیاط می کنند زیرا نمی دانند که بادوام هستند. خوشبختانه، بریس های ارتودنسی سرامیکی به سختی آسیب می بینند و در طول درمان دوام زیادی خواهند داشت.
 • مقرون به صرفه: بریس های ارتودنسی سرامیکی کمی گران تر از بریس های فلزی هستند، اما هنوز در مقایسه با جایگزین هایی مانند ترازهای شفاف، که هزینه بیشتری دارند و برای رسیدن به اثر مورد نظر زمان بیشتری لازم دارند، روشی مقرون به صرفه برای رفع کجی دندان ها هستند.

ارتودنسی سرامیکی برای چه کسانی مناسب است؟

مزایای ارتودنسی سرامیکی

اگر تمام دندان‌های دائمی شما رشد کرده و یا رشد دندان های شما متوقف شده است، بریس‌های سرامیکی برای شما مناسب می باشند. این کار باعث می شود دندان های شما سریع تر هم تراز شوند و احتمال شکستن براکت ها در اثر حرکت دندان در طول زمان کاهش می یابد.

برخلاف گذشته، امروزه بریس های ارتودنسی سرامیکی ظریف تر شده اند و بنابراین انتخاب خوبی برای درمان ارتودنسی بزرگسالان می باشند. از آنجایی که معمولاً همرنگ دندان هستند، کمتر قابل توجه هستند. اگر درس می خوانید و یا به صورت تمام وقت کار می کنید و نمی خواهید توجه کسی را به درمان خود جلب کنید، این درمان برای صاف کردن دندان های شما ایده آل است. برای مشاهده هزینه ارتودنسی ۱۴۰۱ روی این لینک کلیک کنید.

چه رنگ هایی را می توانید برای ارتودنسی سرامیکی انتخاب کنید؟

رنگ هر یک از اجزای بریس های ارتودنسی سرامیکی شما می تواند در طول دوره درمان تغییر کند. اجزاء شامل:

براکت ها: براکت‌ها به دندان‌های شما می‌چسبند و معمولاً در رنگ سفید موجود هستند.
سیم های کمانی. این سیم‌ها در اطراف دندان‌های شما منحنی می‌شوند و همه براکت‌ها را به هم متصل می‌کنند و به دندان‌های شما فشار وارد می‌کنند تا آنها را صاف کند. آنها اغلب در رنگ های نقره ای، سفید یا مات برای ترکیب با براکت های رنگ روشن موجود هستند.
نوارهای الاستیک. نوارهای الاستیک به قلاب های روی براکت ها متصل می شوند. آنها سیم کمانی را در جای خود نگه می دارند و به تنظیم موقعیت دندان ها و فک کمک می کنند. شما می توانید این باندها را تقریباً در هر رنگی که تصور کنید تهیه کنید. می‌توانید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با سایه‌ی پوست‌تان ترکیب می‌شوند و یا هر رنگ دیگری که دوست دارید را می توانید انتخاب کنید. 

معایب ارتودنسی سرامیکی

 • اندازه: اگرچه اندازه براکت‌هایی که امروزه برای بریس‌ها استفاده می‌شود کوچک‌تر است، براکت‌های سرامیکی براکت‌های بزرگ‌تری نسبت به بریس‌های فلزی سنتی هستند که ممکن است برای برخی افراد مشکل ساز باشد. با این حال، این واقعیت که براکت ها همرنگ دندان هستند، باید اندازه آنها را نفی کند. شاید این موضوع آن را برای ارتودنسی کودکان نامناسب می کند. 
 • لکه دار کردن دندان ها: بریس های ارتودنسی سرامیکی مانند بریس های فلزی با نوارهای لاستیکی کوچک به دندان های شما متصل می شوند. با توجه به اینکه لاستیک یک ماده متخلخل است، هر چه مدت بیشتری در دهان شما بماند، احتمال لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان ها بیشتر می شود. با این حال، لکه شدن دندان در مورد بریس ها به طور کلی چیز جدیدی نیست، و لکه ها می تواند توسط متخصص ارتودنسی شما زمانی که بریس ها برداشته شده اند، پاک شود.
 • نمی تواند فشار زیادی را تحمل کند: بریس های ارتودنسی سرامیکی بادوام هستند اما در صورت قرار گرفتن در معرض فشار زیاد در مدت زمان طولانی ممکن است آسیب ببینند. اگر دندان‌های شما نیاز به درمان گسترده دارند، متخصص شما ممکن است استفاده از بریس‌های فلزی را به جای سرامیکی توصیه کند.

سوال: مزایای ارتودنسی متحرک

سوال: ارتودنسی لینگوال چیست؟

مقالات مرتبط

کش ارتودنسی چیست؟

کش ارتودنسی چیست؟

کش ارتودنسی چیست؟ آیا می دانید کش ارتودنسی چیست؟ برای تسریع روند ارتودنسی دندانپزشکان از کش ارتودنسی استفاده می کنند،

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
۵/۵ - (۳ امتیاز)