کراس بایت

کراس بایت

نشانه های ناهنجاری کراس بایت معمولا در کودکی ظاهر شده و در طول زمان به خودی خود اصلاح نمی شود. این ناراستایی می تواند بین دندان های جلویی یا دندان های عقبی یا هر دوی آنها باشد و به شدت بر سلامت بیمار تاثیر بگذارد. ناهنجاری کراس بایت مانند انواع دیگری ناهنجاری نظیر دیپ بایت و آندربایت دارای انواع مختلف است که شیوه های درمانی متفاوتی دارد. به طور کل در تعریف ناهنجاری کراس بایت می توان گفت که: “هنگامی که با بسته شدن آرواره، دندان های فک بالا در فضای داخل دندان های فک پایین قرار بگیرند“.

چه زمانی بایت مشکل دارد؟

در یک بایت نرمال و بدون مشکل جلو و عقب هر دو طرف دهان، دندان های بالایی کمی بیرون تر از دندان های پایینی قرار می گیرند. بنابراین زمانی که دو ردیف دندان به درستی با یکدیگر تلاقی نمی کنند، دندان ها دچار ناهنجاری هستند که به آن بایت مشکل دار نیز گفته می شود و باید اصلاح شود. دو نوع ناهنجاری بایت با نام خلفی و قدامی شناخته می شوند.

کوچران ناهنجاری کراس بایت خلفی را اینگونه معرفی می کند: “زمانی که با بسته شدن فک، دندان بالای عقبی داخل دندان پایین عقبی قرار می گیرد”. شانزده درصد کودکان پیش از رشد دندان های دائمی مبتلا به کراس بایت خلفی هستند.

طبقه بندی دوم یعنی کراس بایت قدامی، به تعریف دندانپزشکی کلینیکال معاصر زمان رخ می دهد که کام دهان باعث می شود که دندان های جلویی بالا پشت دندان های جلویی پایین قرار بگیرند. گفته می شود که نرخ مبتلایان به کراس بایت قدامی در حدود چهار تا پنج درصد است.

دلایل به وجود آمدن ناهنجاری کراس بایت

دلایل زیادی برای به وجود آمدن کراس بایت وجود دارد. برای برخی از افراد، این دلایل شامل موارد زیر می شوند:

  • کراس بایت از یکی از والدین به ارث می رسد.
  • تاخیر در افتادن دندان شیری
  • استفاده طولانی مدت از پستانک یا مکیدن انگشت
  • تنفس طولانی مدت از طریق دهان
  • لوزه های بزرگ یا گرفتگی بینی

به دلیل مشکلات جدی که می تواند توسط کراس بایت ایجاد شود، تشخیص و درمان زودهنگام آن بسیار مهم است. در بسیاری از موارد کراس بایت و نشانه های آن در سن پایین قابل تشخیص هستند. والدین باید این علائم را به سرعت با متخصص ارتودنسی کودک خود در میان بگذارند. دهان و آرواره های کودک هنوز در حال رشد است، به همین دلیل به راحتی به درمان های ارتودنسی پاسخ می دهد.

تاثیرات ناهنجاری کراس بایت

زمانی که ناهنجاری دندانی رخ می دهد، احتمال بروز مشکلات دندانی و دیگر مشکلات سلامتی و روانی بالاتر می رود. از تاثیرات یک بایت بد شامل پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و فشار بر ماهیچه های آرواره است که به درد های مزمن در ناحیه سر، آرواره، گردن، شانه ها و کمر می انجامد. برخی از متخصصان رشد غیر طبیعی و ساییده شدن دندان ها را نیز از نتایج کراس بایت می دانند. اگر این ناهنجاری درمانی تحت درمان قرار نگیرد، استخوان بندی صورت ممکن است نامتقارن شود. در نتیجه کودک یا نوجوان مورد تمسخر باقی افراد قرار گرفته و اعتماد به نفس پایینی می یابد.

درمان ناهنجاری کراس بایت

بهترین زمان برای اصلاح بایت مشکل دار همانند کراس بایت، دوران کودکی و نوجوانی است. اما گزینه های درمانی برای بزرگسالان نیز وجود دارد. درمان این وضعیت می تواند شامل تنظیم دندان ها، کام یا آرواره توسط دستگاه های ارتودنسی باشد. متخصص ارتودنسی خوب با تشخیص دقیق مشکل و انتخاب درمان مناسب بهترین و راحت ترین شیوه ممکن برای درمان بیمار را انتخاب می کند.

بسط دهنده کام یا فک بالا

متخصص ارتودنسی غرب تهران دستگاهی را در دهان بیمار نصب می کند که روی کام قرار گرفته و به دندان های بالا متصل می شود. این دستگاه به تدریج کام با پیچاندن کلیدی مخصوص کام را عریض تر می کند. بسط دهنده های کام بیشترین تاثیر را در کودکان دارند که هنوز در مرحله رشد هستند.

بسط دهنده متحرک

دستگاهی است که بزرگسالان می توانند شب ها از آن استفاده کنند تا عرض کام را افزایش دهد. این دستگاه تنها در مواردی که نیاز به حداقل بسط کام دارند، استفاده می شود.

بسط سریع کام با کمک جراحی

جراح روشی را مورد استفاده قرار می دهد که طی آن به طور عمدی استخوان فک را در چندین نقطه می شکند. پس از جراحی بیمار باید از دستگاهی با ساخت سفارشی استفاده کند. این جراحی اجازه ایجاد گسترشی وسیع تر از بسط دهنده های متحرک را می دهد.

بریس (ارتودنسی)

از ارتودنسی به عنوان درمانی مستقل یا مرحله بعد از درمان بسط کام استفاده می شود. ارتودنسی دندان های بالا و پایین را برای رسیدن به بایتی ردیف و یک راستا مرتب می کند. بهترین متخصص ارتودنسی شما را در انتخاب بهترین راه درمان هدایت کرده و کمک می کند که سلامت دهان و دندان و ظاهر زیباتری داشته باشید.

این مقاله متعلق به دکتر مهریزی دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران می باشد. دکتر مهریزی در درمان انواع ناهنجاری های دهان و دندان، فک و اصلاح طرح لبخند تخصص دارد. به عنوان دکتر متخصص ارتودنسی خوب تمامی خدمات مرتبط با دانش و مراقبت هر چه تمام تر شخص ایشان انجام شده و منطبق با آخرین دستاوردهای علمی این رشته است. برای معاینه توسط دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ و پنجشنبه ها ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، تقاطع بلوار دریا مراجعه فرمایید. تلفن تماس جهت هماهنگی: ۸۸۳۷۶۳۱۸

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH